Polskie Radio
Section05

kino

Reżyserka Olga Chajdas: film "Imago" jest ciekawą podróżą, kolażem wspomnień

Koniec lat 80., Wybrzeże. Ela, najmłodsza z dziewięciorga rodzeństwa, dopiero wchodzi w dorosłość, ale już wie, że nie pasuje ani do sztywnych zasad starego ładu, ani do rodzącego się nowego świata. Azyl znajduje w trójmiejskiej alternatywie - jednak rzeczywistość wkrótce się o nią upomina. W weekend na ekrany polskich kin wchodzi film "Imago" Olgi Chajdas.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Olga Chajdas Lena Góra FILM KULTURA

Polskie Radio 24 WspółKongres Kultury. "Ludzie kultury też muszą godnie żyć"

- Kultura decyduje o tym, czy społeczeństwo jest odporne na populizmy, czy dobrze sobie radzi z różnymi wyzwaniami świata, ale żeby społeczeństwo dobrze sobie z nimi radziło, ludzie kultury też muszą godnie żyć - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego współKongresu Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Narodowe Centrum Kultury

Horror "Cisza nocna". Maciej Damięcki zagrał w nim swoją ostatnią rolę

Lucjan, emerytowany aktor teatralny, został oddany przez syna do domu opieki. To miejsce skrywa jednak pewną tajemnicę. - Zaczyna uciekać w głąb własnych wspomnień czy wyobraźni - zdradza w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Bartosz M. Kowalski. Główną rolę w horrorze "Cisza nocna" zagrał nieżyjący już Maciej Damięcki.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM horror Maciej Damięcki Bartosz M. Kowalski Jędrzej Bigosiński

"Wrooklyn Zoo": list miłosny do Wrocławia od Krzysztofa Skoniecznego

Wiele bardzo dobrych recenzji zbiera właśnie nowy film Krzysztofa Skoniecznego "Wrooklyn Zoo". Na pewno zaskakuje oryginalną formą i choć jest bardzo osobistą wypowiedzią autora, wciąż pozostaje uniwersalny. - Ten film jest listem miłosnym do Wrocławia i czasów nastoletnich - przyznaje reżyser w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Krzysztof Skonieczny Wrooklyn Zoo film polski

Światowy Dzień Animacji. Jaka jest przewaga tego gatunku nad kinem aktorskim?

Film animowany bardzo często kojarzy się z produkcjami dla dzieci. Jednak nic bardziej mylnego. Adriana Prodeus wyjaśniła w Dwójce, że ten gatunek ma wyjątkową zdolność trafiania do widza dzięki zaufaniu, jakim jest obdarzany. Widzowie nie pytają, czy historia przedstawiona na ekranie jest możliwa. W animacji bowiem wszystko jest możliwe.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka animacja Adriana Prodeus Jakub Jamrozek FILM KULTURA

Tola Mankiewiczówna. Słynna przedwojenna śpiewaczka i gwiazda starego kina

– Ona prezentowała ujmującą, wysmukłą, pełną wdzięku i kobiecości sylwetkę. Miała subtelną urodę, pełne wyrazu oczy, a cechował ją kunszt wokalny i aktorski. Oto suma walorów, dzięki którym ta piękna, jasnowłosa śpiewaczka zdobyła sympatię publiczności i uznanie krytyków – mówił redaktor Tomasz Dąbrowski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski FILM Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita KULTURA kabaret

Film "Sezony" odkryciem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Film "Sezony" to debiut reżyserski Michała Grzybowskiego, który znalazł się na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w sekcji Perspektywy. To zabawna i ciekawie opowiedziana historia kryzysu małżeńskiego w rodzinie aktorów. Starcia i kłótnie mają tu miejsce głównie podczas spektakli. Gośćmi Andrzeja Sołtysika byli współtwórcy filmu Agnieszka Dulęba-Kasza i Michał Grzybowski. 
Zobacz więcej na temat: