Polskie Radio
Section05
kino

Twórcy walczą o tantiemy ze streamingu. "Nie domagamy się pieniędzy od rządu i widzów"

Trwają prace nad projektem noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chodzi m.in. o wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, które zapewnią twórcom i wykonawcom dzieł niezbywalne prawo do tantiem z eksploatacji ich utworów w sieci. Przed Sejmem, gdzie miało miejsce pierwsze czytanie projektu, protestowały organizacje zrzeszające twórców filmowych. - To nie jest tak, że twórcy chcą jakichś dodatkowych pieniędzy, których nie dostawali wcześniej - zaznacza reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski aktorzy aktorstwo reżyser film polski Magdalena Boczarska Agnieszka Smoczyńska Paweł Maślona

Jerzy Stefan Stawiński. Wojna, pisarstwo i "Kanał" Andrzeja Wajdy

W ciągu swojego prawie dziewięćdziesięcioletniego życia był nie tylko żołnierzem walczącym podczas II wojny światowej, lecz także pisarzem i scenarzystą. Gdyby nie jego praca, "Kanał" Andrzeja Wajdy nigdy by nie powstał. 12 czerwca 2010 roku w Warszawie zmarł Jerzy Stefan Stawiński. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Powstanie Warszawskie II wojna światowa PRL FILM Andrzej Wajda Andrzej Munk kampania wrześniowa Krzyżacy

Magda Teresa Wójcik: trudno u mnie odróżnić naturalność od aktorstwa

- Jak grałam tą swoją Joannę d'Arc, to działy się rzeczy nieprawdopodobne. Ludzie płakali ze mną, potrafiło nas płakać razem 200-300 osób - opowiadała Magda Teresa Wojcik w Polskim Radiu. - Najwięcej siły dawała mi publiczność. Ona jakaś taka była zupełnie inna niż wszyscy inni dookoła. Oni zawsze mi mówili po spektaklach, że mam grać dalej - dodawała aktorka.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski TEATR aktor reżyser Jerzy Wójcik

Sebastian Dela w filmie "Błazny". Czy będzie nagroda na festiwalu w Koszalinie?

– Kiedy ludzie debiutują, zostawiają przy projekcie całe serducho i jeszcze trochę więcej – mówi Sebastian Dela, odtwórca jednej z ról w filmie "Błazny". Obraz ma szansę zdobyć nagrodę podczas zbliżającego się festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, prezentującego produkcje debiutujących twórców sztuki filmowej.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Dela Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Festiwal Młodzi i Film Trójka Koszalin

Najciekawsze filmy o Polsce po roku 1989 - ranking subiektywny

- Z kinem III RP było trochę tak, że myśmy się zacieklej przez te 35 lat kłócili o rzeczy, których w nim nie było, niż o rzeczy, które w nim były. Przypominam sobie niezliczone dyskusje, postulaty czego nam brakuje, kiedy wreszcie postanie film taki czy śmaki. Te dyskusje bywały dużo bardziej zacięte i gorętsze od dyskusji na temat rzeczy, które faktycznie powstawały i coś wyjaśniały - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek w rocznicę wyborów 4 czerwca '89.
Zobacz więcej na temat:  film polski III RP Adriana Prodeus Dwójka FILM KULTURA

Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Spotkanie z debiutantami w każdym metrażu

Podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" prezentowane są wyłącznie debiuty, zarówno w krótkim, jak i pełnym metrażu. 10 czerwca rozpocznie się jego 43. edycja. Do festiwalowych konkursów zgłoszono 283 tytuły, z których jury wybierze najlepsze w poszczególnych kategoriach. - Debiutować u nas za każdym razem znaczy co innego - mówi Anna Serdiukow, dyrektorka programowa festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Borowiecka Festiwal Młodzi i Film film polski film krótkometrażowy

Aleksander Żabczyński. Największy amant polskiego przedwojennego kina

31 maja 1958 roku w Warszawie zmarł Aleksander Żabczyński - jeden z najbardziej popularnych aktorów dwudziestolecia międzywojennego. Kobiety za nim szalały, a krytycy go uwielbiali. Był nie tylko wielkim artystą, lecz także uczestnikiem wojny obronnej z 1939 roku i bitwy pod Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne FILM historia warszawy