Polskie Radio
Section05

kolędy

"Łączy w sobie różne style muzyczne". Daniel Gałązka z Zespołem i album "Pustynni Chłopcy"

 - Jestem otwarty na różnego rodzaju dźwięki i muzykę, natomiast zawsze zespół jest zbiorem różnych gustów muzycznych - mówi w "Muzycznej Jedynce" Gałązka (zespół DGZZ). Wraz z Piotrem Brymasem opowiedzieli Marii Szabłowskiej m.in. o albumie "Pustynni Chłopcy". W studiu Jedynki na żywo wybrzmiała pastorałka w wykonaniu Daniela Gałązki. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Daniel Gałązka pastorałki album Zobacz także

Hanna Rybka: uważam, że naszą powinnością jest śpiewać polskie kolędy

Okres przedświąteczny to czas, kiedy w stacjach radiowych, centrach handlowych czy hotelach regularnie rozbrzmiewają popularne zagraniczne piosenki świąteczne. Hanna Rybka apeluje, by większą uwagę zwracać na polską kulturę. - Mamy piękne kolędy. Uważam, że trzeba je śpiewać bez względu na to czy ktoś ma lepszy czy gorszy słuch - przekonuje w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Mikołajczuk Hanka Rybka Zobacz także Boże Narodzenie górale śpiew

Za nami Koncert kolęd dla dzieci w Polskim Radiu

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło najmłodszych słuchaczy wraz z rodzinami na niezapomniany koncert wspólnego kolędowania. W magicznej, prawie już świątecznej atmosferze, 14 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wybrzmiały dźwięki wspaniałej muzyki w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy oraz Chóru Polskiego Radia – Lusławice pod dyrekcją Adama Kawy. Transmitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wydarzenie przyciągnęło całe rodziny, które z radością śpiewały najpiękniejsze kolędy, takie jak np. "Cicha noc", "Bóg się rodzi", czy "Wśród nocnej ciszy".
Zobacz więcej na temat:  koncerty w Polskim Radiu Koncerty dla dzieci radio dla dzieci DAB+ Święta Bożego Narodzenia

Międzynarodowy eksperyment na tradycji. Maria Pomianowska o albumie "Nowe oblicza tradycji"

To niespotykana konfiguracja brzmieniowa – dźwięk suki biłgorajskiej w połączeniu z oktetem wokalnym. Tworzą ją artyści z Polski, Serbii i Łotwy. Międzynarodowe inspiracje, natchnione kompozycje, wybitni wykonawcy. „Nowe oblicza tradycji” – płyta Polskiego Radia to bilet do azylu, w którym harmonię ośmiu ludzkich głosów dopełnia brzmienie „najbardziej polskiej” odmiany fideli.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music wieś Litwa zima

"Gdzie ty jesteś, koguciku?" Anny Kaźmierak

Ilustratorka i graficzka Anna Kaźmierak tworzy etnograficzne książki dla dzieci i prowadzi warsztaty artystyczne, inspirując się rodzimą kulturą tradycyjną. Tym razem proponuje nam podróż po różnych regionach kraju śladami kogucika ukrywającego się wśród emblematów kultury ludowej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music wieś książki dla dzieci książki

Wszystkie barwy kolędowania, czyli Herody, Dziady i Jukace na Żywiecczyźnie

Początek roku na wsi był pełen kolorów, tajemnic i wesołych melodii. Wędrujący przebierańcy pukali do domów i składali życzenia. Wraz z Brygidą Sordyl i Kubą Gołdynem z Beskidu Żywieckiego sprawdzimy czym jest maciudula i i co robią jukace. Dlaczego? Bo właśnie rozpoczął się 55. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody!  
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Żywiec beskidy

Podróż przez PRL śladami wyrwizębów

Plombowali, czym mogli, częściej rwali. Tłumaczyli, jak używać szczoteczki do zębów. Walczyli nie tylko z szalejącą próchnicą, ale z ludzką niewiedzą, bólem i strachem. Zdarzało się, że musieli przyszyć odcięty palec albo odebrać poród. Stomatolodzy często byli w czasach PRL-u pierwszymi (i jedynymi) lekarzami, z którymi miała kontakt wiejska społeczność.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja rzemiosło world music Gdańsk stomatolog PRL wieś