Polskie Radio
Section05

komiks

Komiks: jak zmienia się w animację?

Tworzenie animacji na podstawie komiksu to praca wielu osób. Najpierw rysuje się komiks i pisze storyboard. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam, o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie, język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA filmy animowane Weronika Puszkar Trójka

Co mówi o nas twarz? Ukazywanie emocji w sztuce

Twarz często pokazuje to, czego sami nie jesteśmy świadomi. Bystrzy obserwatorzy potrafią jednak wyczytać z naszych fizjonomii wiele informacji. Ci, którzy oprócz bystrości posiadają dar plastyczny, niekiedy interpretują nasze twarze, podkreślając najsłabsze punkty, naturę bądź charakter. Jakie są sposoby prezentowania twarzy i rysujących się na nich emocji? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka malarstwo KULTURA Monika Małkowska emocje SZTUKA

IPN rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął wydawanie nowej serii komiksów dla dzieci i młodzieży poświęconej najnowszej historii Polski. "Aga, Adam i Hamlet na tropie tajemnic" - ta 12 odcinkowa seria opowiada o rodzeństwie, które wśród tysięcy szpargałów, pozostawionych na strychu przez dziadka, odnajduje tropy wielu niezwykłych historii, które są dla nich wstępem do prawdziwej podróży w czasie.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej historia Polski

O trudnej historii w popularnej formie. Polskie i litewskie podziemie antykomunistyczne w... komiksie

Publikacja "Podziemie łączy / Pogrindis jungia", która zostanie w środę zaprezentowana w Wilnie, przywołuje historię i współpracę Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. Wydawnictwo zostało przygotowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Patronat medialny nad nim objęło Polskie Radio dla Zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  Litwa społeczeństwo komunizm II wojna światowa Wilno

Opowieść graficzna "Podziemie łączy". Wyjątkowa publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Album powstał w ramach projektu "Pogrindis jungia/ Podziemie łączy". Celem projektu jest przywołanie historii i współpracy Polaków i Litwinów w oporze wobec sowieckiej okupacji. W dwujęzycznym, polsko-litewskim albumie, z pomocą krótkich tekstów i ilustracji, opowiedziana została skomplikowana historia polsko-litewskich relacji okresu II wojny światowej oraz zapomniana współpraca Polaków i Litwinów w walce z sowiecką okupacją. Album został zrealizowany w atrakcyjnej dla młodego czytelnika formie komiksu.  
Zobacz więcej na temat:  Litwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych historia Polski Polacy za granicą Wilno Kresy

"Bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia". Ilona Lewandowska i Olga Alehno o albumie "Podziemie łączy"

- Pomysł, żeby zrobić coś, co pokazuje bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia, pojawił się w 2014 r., kiedy odwiedziłam Tuskulanum - powiedziała na antenie Polskiego Radia Ilona Lewandowska. Gościem audycji była również Olga Alehno z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Zobacz więcej na temat:  pomoc społeczeństwo HISTORIA Armia Krajowa okupacja sowiecka II wojna światowa pamięć Litwa Wilno Polacy za granicą historia Polski Kresy

Maria Callas. Szczyt popularności przyszedł po szczycie formy śpiewaczej

- Do 1960-61 roku Maria Callas była przede wszystkim śpiewaczką. Później z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że głos zaczął ją zawodzić, stała się postacią światową, bohaterką gazet, nawet tych niemuzycznych, plotkarskich - mówił Leszek Kazana, tłumacz powieści graficznej "Maria Callas to ja" Vanny Vinci, która ukazała się w Polsce nakładem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki Maria Callas opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Paweł Siwek KULTURA

PR24 "Gwiazdkopisanie". Działa na wyobraźnię i łączy pokolenia

- Myśląc o "Gwiazdkopisaniu" od razu przywołuje święta u mojej babci, lepienie pierogów, przygotowywanie karpia, pieczenie ciast. Proszę sobie te smaki wyobrazić i przywołać, to jest właśnie taki konkurs, który bardzo mocno działa na naszą wyobraźnię, ale też łączy pokolenia - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 jurorka konkursu Martyna Chuderska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska konkurs Gwiazdkopisanie 2021 Polskie Radio 24 Boże Narodzenie opowiadanie wiersze list KULTURA Polskie Radio W POLSKIM RADIU SZTUKA