Polskie Radio
Section05

komunizm

41. rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Mord polityczny, wypadek, a może jedno i drugie?

W nocy z 7 na 8 lutego 1984 roku zginął Piotr Bartoszcze, działacz "Solidarności" Rolników Indywidualnych. Prawdopodobnie poniósł śmierć z rąk agentów Służby Bezpieczeństwa. Jeśli tak było, to komuniści chcieli zapewne w ten sposób ukarać także ojca i brata ofiary – działaczy opozycyjnych.
Zobacz więcej na temat:  PRL rolnictwo zabójstwo służba bezpieczeństwa Solidarność Roman Bartoszcze

Róża Luksemburg. Ważna postać życia politycznego na przełomie wieków

Weronika Kostyrko to autorka biografii "Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat". W swojej książce nie tylko przybliża losy historycznej postaci. Przedstawia też okoliczności społeczne oraz polityczne czasów, w których żyła Luksemburg. W Dwójce autorka opowiedziała o kulisach swojej pracy i tym, co udało jej się odnaleźć.
Zobacz więcej na temat:  Róża Luksemburg biografia Marta Strzelecka Weronika Kostyrko literatura socjalizm Dwójka Zobacz także

Drobnomieszczański rewolucjonista, żądny krwi urzędnik. Sto jeden lat temu zmarł Włodzimierz Lenin

– Tak jak jakobini, radykałowie rewolucji francuskiej, wywodzili się ze środowisk adwokackich i notariuszy, tak w warunkach rosyjskich Lenin, niewątpliwie wychowany w rodzinie drobnomieszczańskiej, stał się rewolucjonistą zawodowym, rosyjskim jakobinem – mówił w Polskim Radiu historyk prof. Leszek Jaśkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lenin Rosja ZSRR socjalizm marksizm HISTORIA zbrodnie sowieckie

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy i symbol walki z komunizmem

20 lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zmarł Jan Nowak-Jeziorański, żołnierz Armii Krajowej, legendarny "kurier z Warszawy", wieloletni dyrektor sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarz, pisarz, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Powstanie Warszawskie Armia Krajowa II wojna światowa Tadeusz Bór-Komorowski kurier Winston Churchill Radio Wolna Europa PRL HISTORIA

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu w 2016 r. Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2024 roku mijają 44 lata od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
Zobacz więcej na temat:  Osip Mandelsztam ZSRR Józef Stalin stalinizm literatura poezja Rosja Nadieżda Mandelsztam