Polskie Radio
Section05

komunizm

43 lata temu wybuchł strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  strajki PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Solidarność

Pomnik Dzierżyńskiego w Warszawie. Obalenie znienawidzonego symbolu

- Feliks Dzierżyński uosabiał policję polityczną, więc cała nienawiść do niej skierowała się przeciwko niemu, przeciwko jego wizerunkom, przeciwko jego pomnikom. To, że można było podnieść rękę na ów symbol i tej ręki nikt nie odrąbał, oznaczało, że zmieniła się cała historyczna epoka - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut HISTORIA Rosja Rzeczpospolita Warszawa stalinizm PRL Związek Radziecki

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku IPN odnalazł szkielet kolejnej osoby

Szczątki odkryto podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Na białostockim cmentarzu znajdują się jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Znaleziono dotąd kości 10 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN Krzysztof Szwagrzyk służba bezpieczeństwa śmierć ekshumacja reżim PRL Białystok

"Pokojowa przyszłość dla naszych narodów". Polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej

35 lat temu odbyła się polsko-niemiecka msza pojednania. - Odejdźmy od ołtarza w kierunku dobrej, pokojowej, błogosławionej przez Boga przyszłości dla naszych narodów, dla narodu polskiego i niemieckiego, dla nas wszystkich w Europie - mówił niemiecki kanclerz Helmut Kohl podczas mszy świętej w Krzyżowej, dwa dni po upadku muru berlińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Helmut Kohl Niemcy Tadeusz Mazowiecki mur berliński

Ani gorsza, ani lepsza. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny

- Zaledwie 20 lat temu wydawano w Polsce książki, które opisywały tę architekturę jako porażkę i katastrofę. Było to też zbieżne z publikacjami w innych krajach regionu. Co więcej, taki pogląd wyrażały osoby, które ją tworzyły. Dopiero dziś, z perspektywy kolejnego pokolenia, łatwiej jest uchwycić jej bardziej zniuansowany obraz - mówił w Polskim Radiu 24 kurator wystawy Michał Wiśniewski.  
Zobacz więcej na temat:  architektura PRL socjalizm

Budapeszt 1956. Wojska sowieckie krwawo stłumiły powstanie węgierskie

Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Budapeszt powstanie węgierskie Dzień Węgierski w Polskim Radiu ZSRR Węgry

TYLKO U NAS Ks. Jerzy Popiełuszko. Pogrzeb pod specjalnym nadzorem

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wrogiem dla komunistycznej władzy zarówno za swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci. Kiedy prymas Polski kardynał Józef Glemp zdecydował, że kapelan Solidarności zostanie pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku, bezpieka podjęła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL Solidarność Czesław Kiszczak Grzegorz Przemyk stan wojenny Kościół katolicki HISTORIA