Polskie Radio
Section05

komunizm

"Doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię". Jan Żaryn o okresie PRL

- Relacja między Moskwą a władzami PZPR rzutuje na brak suwerenności ówczesnej polskiej państwowości. W Polsce doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię, która nie wykonałaby tego zadania nie tylko bez zezwolenia, ale i bez wsparcia swojego rzeczywistego mocodawcy, czyli właśnie Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn

Setki zniczy i kwiaty przy krzyżu w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Solidarność Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych pamięć PRL służba bezpieczeństwa społeczeństwo

Dmitrowicz: błogosławionego prymasa Wyszyńskiego dziś atakują pogrobowcy PZPR i PRL

- Nawet komuniści, którzy bardzo mocno prześwietlali życiorys prymasa, nigdy nie zdecydowali się na użycie tego perfidnego kłamstwa: na zarzucanie mu rasizmu czy antysemityzmu. Dziś w ten sposób błogosławionego atakują środowiska, które trzeba nazwać pogrobowcami PZPR-u i PRL-u - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz POLSKA Stefan Wyszyński Kościół katolicki

Rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Historyk: dla komunistów to był szok

- Bezpieka nie do końca zdawała sobie sprawę z konsekwencji tego wyboru. Ostatecznie przyjęto, że kardynał Karol Wojtyła będzie lepszy jako papież w Watykanie niż jako prymas w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Rafał Łatka. 43 lata temu, 16 października 1978 roku, na papieża został wybrany metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II HISTORIA Watykan historia Polski PRL

Proces ppłk. Łukasza Cieplińskiego i IV Zarządu Głównego WiN

14 października 1950 roku zakończył się trwający od 5 października proces IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", na którego czele stał Łukasz Ciepliński - oficer przedwojennego Wojska Polskiego, inspektor rzeszowski ZWZ-AK i komendant krakowskiej Delegatury Sił Zbrojnych. Był to już kolejny proces członków WiN. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN historia Polski Wojsko Polskie propaganda

"Srebrna brygada". Generałowie Anders, Maczek, Sosabowski. Jak komunistyczne władze odebrały im obywatelstwo

Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

40. rocznica I Zjazdu Solidarności. Bogusław Gołąb: nasze dyskusje wzbudziły wielkie zdziwienie

- Pierwszy zjazd delegatów postanowił przedyskutować ówczesną sytuację. Rozpoczęliśmy zjazd mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Glempa, a następnie prowadziliśmy dyskusje na wiele różnych tematów. Od historii po gospodarkę. Proszę sobie uzmysłowić, że decyzje, które zostały przedyskutowane jawnie, wzbudziły wielkie zdziwienie - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogusław Gołąb, uczestnik I Zjazdu Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność historia Polski PRL opozycja demokratyczna HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24