Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

Papież zwrócił się do społeczności międzynarodowej: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie z okazji obchodzonej w niedzielę uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego apelował: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy, nie przyzwyczajajmy się do wojny. Mówił o wojnie w Sudanie i ponowił prośbę o bliskość z narodem ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek konflikty międzynarodowe Sudan wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS Światowe Dni Młodzieży. Ilu Polaków pojawi się w Lizbonie? Ks. Koprianiuk: spodziewamy się 25 tys. naszych rodaków

W spotkaniach z papieżem w Lizbonie weźmie udział co najmniej 25 tys. Polaków. Dane te przedstawił ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Wydarzenie ma być nie tylko atrakcyjną pielgrzymką, ale też czasem umacniania wiary. - Ważne jest to, aby ci, którzy wracają ze Światowych Dni Młodzieży, nie mieli poczucia, że wracają z wycieczki, ale by wrócili jako wspólnota i dawali świadectwo w parafii - mówi ksiądz w rozmowie z Przemysławem Goławskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek ŚWIAT Europa Kościół wiara aktualności katolickie Portugalia Lizbona Światowe Dni Młodzieży Przemysław Goławski

Kard. Nycz o Janie Pawle II: trzeba skończyć z sentymentalnym opowiadaniem o jego pontyfikacie, pora sięgnąć w głąb

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji "Karol Wojtyła wobec wyzwań PRL" powiedział, że "musi się skończyć czas sentymentalnego opowiadania o pontyfikacie Jana Pawła II, pora sięgnąć w głąb". Dodał, że postawa Karola Wojtyły wobec PRL jest jednym z ważnych kluczy odkrywania tego pontyfikatu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież konferencja PRL POLSKA społeczeństwo

Noc Muzeów. Na dziedzińcu Belwederu odsłonięto wystawę "Samarytanie z Markowej" poświęconą rodzinie Ulmów

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów na dziedzińcu Belwederu odsłonięto wystawę "Samarytanie z Markowej" opowiadającą losy rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci - Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej za pomoc Żydom. Pałac wraz z dodatkową ekspozycją jest dostępny dziś dla zwiedzających aż do północy.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN wystawa historia Polski II wojna światowa Warszawa społeczeństwo POLSKA Noc Muzeów 2023 beatyfikacja

TYLKO U NAS "Jeżeli nie był świętym, to nie ma świętego na świecie". Papieski fotograf broni Jana Pawła II

- Modlitwa Jana Pawła II była autentyczna, to nie było pod zdjęcia, pod film. To był mistyk. Wstyd i hańba dla tych, którzy takiego człowieka oskarżają w sposób haniebny - ocenił wybitny papieski fotograf Grzegorz Gałązka.W rozmowie z paryskim korespondentem Polskiego Radia Stefanem Foltzerem artysta wspominał pontyfikat świętego papieża i stawał w obronie jego dobrego imienia. - Jeżeli Jan Paweł II nie był świętym, to nie ma człowieka świętego na tym świecie - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II infografika POLSKA Kościół bronimy Jana Pawła II

List polskich biskupów do rządu PRL - "Non possumus". Mija 70 lat

70 lat temu - 8 maja 1953 roku - polscy biskupi skierowali do rządu PRL list, który przeszedł do historii pod nazwą "Non possumus". - List to jest wielka skarga na pogarszającą się sytuację Kościoła katolickiego w państwie, nieprawość władz, na odchodzenie od porozumienia między państwem a Kościołem podpisanego w 1950 r. - wyjaśnia historyk prof. Bartosz Kaliski.
Zobacz więcej na temat:  PRL komunizm Jakub Domoradzki