Polskie Radio
Section05

Kościół

Mniej religii w szkołach. Nowacka: Kościół nie ma prawa weta

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka oświadczyła, że "rozporządzenie MEN w sprawie organizacji lekcji religii musi wejść w życie". Polityczka zaznaczyła, że "Kościół nie ma prawa weta w kwestii rozporządzeń i funkcjonowania rządu". Zgodnie z proponowaną zmianą liczba lekcji religii ma zostać zmniejszona do jednej godziny tygodniowo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka aktualności katolickie religia religia w szkole Episkopat Polski Ministerstwo Edukacji Narodowej Barbara Nowacka

POLSKIE RADIO 24 Egzorcyzmy w XXI w. "Szukanie kontroli nad własnym życiem"

- W naszej kulturze jest dużo ludzi opętanych ideą zagrożeń duchowych, ludzi, którzy umieszczają źródło swojego gniewu czy pożądania na zewnątrz. W ten sposób mogą tłumaczyć zarówno swoje niepowodzenia, jak i impulsy. Jest spora rzesza osób, które wierzą w takie rzeczy jak opętanie, jak i jego "lżejszą wersję", co nazywają "nękaniem" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Igor Pietkiewicz psycholog i psychoterapeuta (Uniwersytet Ignatianum).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka zdrowie psychiczne religia

Maryja z Guadelupe. Aktualność przesłania sprzed 500 lat.

W czasach konfliktów społecznych w Meksyku i na świecie, pośród bezprecedensowych aktów przemocy, okrutnych wojen, nierówności społecznej, krzyku ubogich, który domaga się naszej uwagi, Kościół wzywa do oddania się w ręce Świętej Maryi z Guadalupe. Tej, której rocznicę objawienia Indianinowi św. Janowi Diego będziemy obchodzili 12 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm wiara religia miłość objawienia fatimskie

Biskup Chrystian z Oliwy. Wróg numer jeden Krzyżaków

Pierwszy i jedyny biskup misyjny Prus był kluczowym graczem w rywalizacji o władzę na tych terenach. Nie tylko zręcznie lawirował między polskimi książętami i Krzyżakami, ale z konsekwencją realizował własny, ambitny projekt polityczny. Jego niespodziewana śmierć 4 grudnia 1245 roku przyczyniła się do zmiany układu sił w regionie, którego dzieje wpłynęły na historię Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy średniowiecze Prusy Grudziądz Chełmno Bartłomiej Makowski

Co ma wspólnego Adwent z nowym Rokiem?

Rozpoczął się Adwent – co ma wspólnego z nowym Rokiem? Dlaczego jest to czas przygotowań - nie tylko prezentów i wypieków, ale i czas refleksji,  zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi? Opowiedzą członkowie Duszpasterstwo Młodzieży Nazareńskiej, którzy zaproszą na rekolekcje adwentowe. Zaprezentujemy również  nietypowy kalendarz adwentowy dla całej rodziny. Goście: s. Marianna Tarkowska z młodzieżą, Elżbieta Woźniak, autorka ‘Adwentownika’.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Redakcja katolicka

I niedziela adwentu ze św. Barbarą

Postać Barbary na początek drogi adwentowej. Z jednej strony Barbórkowe uroczyste msze święte, kultywowanie tradycji, rodzinne spotkania śląskie, a z drugiej  św. Barbara z Nikomedii, patronka dobrej śmierci i trudnej pracy. Czy oba tematy łączy jakiś wspólny wątek? Czy dziś - kiedy górnictwo odchodzi w niepamięć - ma jeszcze znaczenie etos pracy i trudu górniczej pracy? O adwentowym prostowaniu dróg opowiadać będą ks. Bartosz Pikul – proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, a o śląskim aspekcie adwentu, Barbórce i św. Barbarze opowiedzą Ślązaczki - Dorota Szatters  i Beata von Schagen – znawczyni i propagatorka barbórki oraz postaci św. Barbary.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm wiara religia miłość Barbórka