Polskie Radio
Section05

Kresy

Prezydent Andrzej Duda: 80. rocznica rzezi wołyńskiej przyniesie szereg działań polsko-ukraińskich

- 80. rocznica rzezi wołyńskiej przyniesie nam szereg wspólnych działań polskich i ukraińskich. Najważniejsze jest zbudowanie relacji między naszymi narodami na przyszłość - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie dla portalu interia.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń historia Polski Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie Andrzej Duda Ukraina II wojna światowa

Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie. "To nazwa zwodnicza i taka ma być"

– Jesteśmy przyzwyczajeni do pojęcia "Kresy", chociaż gdy się mu przyjrzymy, jest ono zafałszowane przez pamięć PRL-u, która spreparowała trochę to, co mamy wiedzieć na temat Kresów. Ciąży też nad nami partykularyzm polskiej kultury. Chcemy zatrzymać się we własnej pamięci; pamiętać to, co polska kultura wytworzyła na wschód od naszych dzisiejszych granic, i zamykamy to w pojęciu "Kresy". Przeciwstawiamy temu pojęcie bezkresu – mówił w Dwójce Jakub Moroz, szef Festiwalu Kresy i Bezkresy.
Zobacz więcej na temat:  Wileńszczyzna Rzeczpospolita KULTURA Jakub Kukla Podlasie

Wilno stolicą poezji. Jubileusz Festiwalu "Maj nad Wilią"

W minioną niedzielę 28 maja w Wilnie rozpoczęła się 30., jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Maj nad Wilią". Wydarzenie to od lat skupia nie tylko amatorów poezji, ale także pisarzy, filmowców, krytyków literackich, publicystów, a przede wszystkim Polaków z Litwy, jak z całego świata, przypominając bogatą kulturę miasta i powiązania z historią Polski. 
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska

Pani z Kresów, królowa polskiego romansu. Czego nie wiemy o Marii Rodziewiczównie?

Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej płodnych zawodowo pisarek okresu międzywojnia. Wśród najsłynniejszych dzieł  jej autorstwa znajdziemy m.in. "Dewajtis", "Między ustami, a brzegiem pucharu", "Wrzos", "Macierz" czy "Lato leśnych ludzi". W "Czasie Pogody" o niezwykłej kobiecie - Marii Rodziewiczównie opowiadała Emilia Padoł, autorka biografii pt. "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Zbigniew Krajewski historia Polski Małgorzata Raducha

"I otworzyło się niebo"... Freski Franciszka Ecksteina w kościele we Lwowie mają nowe życie

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę multimedialną pt. "I otworzyło się niebo...", poświęconą restauracji fresków Franciszka Ecksteina w dawnym kościele jezuitów we Lwowie, obecnie cerkwi garnizonowej śś. Apostołów Piotra i Pawła.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

"Okupacja sowiecka wiązała się z wielką deportacją". Anna Płońska o ewakuacji obywateli RP z ZSRR w 1942 roku

- Okupacja sowiecka wiązała się z deportacją. W latach 1940-1941 doszło do czterech wielkich akcji deportacyjnych, w wyniku których z ziem Kresów Wschodnich zostało wywiezionych około 325 tys. Polaków - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Płońska (archiwum IPN).
Zobacz więcej na temat:  ZSRR II wojna światowa POLSKA Rosja zbrodnia katyńska historia Polski stalinizm deportacje