Polskie Radio
Section05
Krzysztof Michalski

Prof. Jan Szmidt: w życiu miałem dużo szczęścia

Wybitny polski uczony, elektronik, rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyznaje, że do dziś lubi stawiać czoła trudnościom. - Jak ktoś mówi, że czegoś nie da się zrobić, albo niemożliwe jest połączenie takiej funkcji z tamtą, bo to za dużo pracy, to się da - zdradza swoje życiowe credo prof. Jan Szmidt.
Zobacz więcej na temat:  Politechnika Warszawska elektronika Krzysztof Michalski NAUKA STYL ŻYCIA

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie fizyki

Związki odkryte i zsyntetyzowane przez polskiego badacza i jego współpracowników charakteryzują się cennymi cechami - m.in. nadprzewodnictwem i termoelektrycznością. Nasz gość - prof. Tomasz Klimczuk opowiedział o najnowszych osiągnięciach badawczych (synteza nowych materiałów w warunkach podwyższonego ciśnienia) i publikacjach (Science Advances i Nature). 
Zobacz więcej na temat:  fizyka Krzysztof Michalski NAUKA badania ciekawostki

Technologia CRISPR - czyli jak ciąć geny?

Technologia CRISPR została uznana za jedno z największych osiągnięć nauki XXI wieku i za przełom w biotechnologii. Pozwala ona na precyzyjne edytowanie praktycznie każdego genu, co może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach życia - szczególnie w rolnictwie i w medycynie. Naukowcy zmodyfikowali np. DNA komarów tak, by nie mogły one roznosić malarii. Zdaniem niektórych badaczy CRISPR może pomóc także w leczeniu wad genetycznych u ludzi.
Zobacz więcej na temat:  DNA GMO susza NAUKA badania Krzysztof Michalski

Gry komputerowe a funkcjonowanie mózgu

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 27. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom, reprezentującym wszystkie dziedziny nauki. Gościem audycji "Ludzie nauki" będzie neurokognitywistka - dr Natalia Kowalczyk, która zajmuje się neuroplastycznością mózgu, a dokładniej wpływem gier komputerowych na zdolności intelektualne, czy szerzej na funkcjonowanie mózgu.
Zobacz więcej na temat:  mózg gry komputerowe informatyka psychologia Krzysztof Michalski NAUKA STYL ŻYCIA

Ludzie nauki. Jak będzie wyglądała diagnostyka komórek białaczkowych?

Polscy naukowcy z konsorcjum złożonego z kilku jednostek naukowych (Wydział Fizyki UW, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński - Wydział Chemii) chcą stworzyć i wprowadzić do praktyki klinicznej urządzenie - algorytm diagnostyczny, do szybkiej i tańszej diagnostyki komórek białaczkowych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory badanie badania komórka zdrowie