Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

PR24 Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura czytelnictwo Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 Czesław Miłosz

Baczyński w uczuciowym trójkącie. "Szklane ptaki" Katarzyny Zyskowskiej

Krzysztof Kamil Baczyński, jego matka Stefania i jego żona Basia - relacje między tą trójką bywały bardzo trudne. W powieści "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" poeta wyznaje: "obie kocham miłością bezwarunkową, próbuję żyć normalnie na dwa domy, na dwa serca, w niemożliwej dychotomii, chociaż Jerzy [Andrzejewski - red.] mówi, z typową dla siebie troską podszytą sarkazmem, że jak tak dalej pójdzie, to mnie te baby doprowadzą do szaleństwa".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Krzysztof Kamil Baczyński literatura

Mikołaj Kopernik – kim naprawdę był polski astronom?

Piotr Łopuszański jest specjalistą od Leśmiana, ale także autorem biografii kilku innych osób, które zostawiły trwały ślad w kulturze. Jego najnowsza książka poświęcona jest Mikołajowi Kopernikowi, drugiemu bodaj, obok Fryderyka Chopina, najbardziej rozpoznawalnemu Polakowi na świecie. Ale czy o słynnym astronomie można napisać jeszcze coś nowego?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik historia Polski KULTURA astronomia biografia Tomasz Zapert Trójka

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek literatura HISTORIA czytelnictwo literatura polska KULTURA ignacy paderewski

Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u

"»Wczasy«: najpiękniejsze chyba słowo w języku polskim. Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą być all inclusive ani last minute. Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat" – pisze w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u" jej autor Marcin Wojdak. I właśnie o niej rozmawia z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski architektura fotografia wczasy pod gruszą camping wypoczynek urlop Katarzyna Cygler Trójka

"Reytan. Upadek Polski". Andrzej Mastalerz: za każdym razem znajduję w tej książce coś, co mnie intryguje

- "Reytana..." odbieram bardzo dobrze. Czytałem go parokrotnie, teraz czytając dla Trójki uświadomiłem sobie, że jak to w dobrych książkach bywa, za każdym razem znajduję coś, co mnie w nim intryguje i zaciekawia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mastalerz, aktor, reżyser, laureat nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz literatura Jan Matejko Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska Tadeusz Reytan Polskie Radio 24

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia

"Mała towarzyszka i dorośli". Czasy stalinizmu w Estonii oczami dziecka

"Mała towarzyszka i dorośli" estońskiej pisarki i poetki Leelo Tungal (ur. 1947) to straszno-śmieszna opowieść o czasach stalinowskich represji w Estonii, widzianych oczami czteroletniej dziewczynki. Mimo terroru wokół i deportacji bliskich, dziecko jest pełne optymizmu, nadziei i humoru. Z pomocą najbliższych próbuje dostosować się do trudnej rzeczywistości i nie mówić niczego, co mogłoby zaszkodzić jej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk książki Estonia Syberia

Marek Bukowski: "przeszłość ma w sobie magię"

Marek Bukowski - popularny aktor, nagradzany m.in. na FPFF w Gdyni, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, jest także pisarzem, scenarzystą, producentem i reżyserem. Na ostatnim festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego za adaptację i reżyserię dramatu Sławomira Mrożka "Krawiec". Przedstawienie doceniono m.in. za "twórczą odwagę i przenikliwość artystyczną".
Zobacz więcej na temat:  rozmowa TEATR aktor aktorzy aktorstwo literatura reżyser Marek Bukowski kino Anna Stempniak serial