Polskie Radio
Section05

KULTURA

Powstanie styczniowe. Zryw, który wciąż inspiruje twórców

Powstanie styczniowe stało się inspiracją dla twórców kultury: zarówno żyjących w tamtych czasach, jak i tworzących współcześnie. O zrywie narodowowyzwoleńczym przeciwko carskiej Rosji, sprzed 160 lat, pisali m.in. Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa, Stefan Żeromski czy Maria Konopnicka. W Polskim Radiu przypominamy sporo słuchowisk i historycznych analiz dotyczących powstania styczniowego.  
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Piotr Skotnicki Powstanie Styczniowe historia Polski Piotr Gliński

Anna Musiałówna o ludzkich obiektach w pracy fotoreportera

- Idąc ulicą, bardziej zwracam uwagę na kogoś, kto leży na bruku, niż na osobę, która idzie i patrzy w komórkę - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Musiałówna, fotoreporter prasowa i socjologiczna, autor reportaży i kuratorka wystaw fotograficznych, a także autor książki "Z drugiej strony szkła. Autoportret fotoreporterki". - Wiele mogę się dowiedzieć o pani sprzedającej kwiaty na ulicy - zaznaczyła. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert reportaż społeczeństwo Polskie Radio 24

Wizjonerstwo i apokaliptyczne wizje. Spotkanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego

Był jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość pomagała mu oswoić lęk przed śmiercią, która nieustannie towarzyszyła rodzinie. W audycji "Trzy gramy Redbada" przyjrzeliśmy się postaci Zdzisława Beksińskiego i sztuce przez wielkie "S". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klynstra Zdzisław Beksiński SZTUKA malarstwo

Smakołyki z Karpacza. Czego warto spróbować?

Paweł Turski dopytywał o potrawy typowe dla Karkonoszy. Szef kuchni w restauracji Dwór Liczyrzepy Maciej Rybiałek przyznał, że niełatwo o odpowiedź. – Karkonosze leżą na Dolnym Śląsku, gdzie ludność po II wojnie światowej była napływowa. Można powiedzieć, że to taki tygiel, Wieża Babel różnych potraw, które przywędrowały do nas z różnych całego świata, wraz z mieszkańcami – mówi gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan tradycja Karpacz Karkonosze

Teatr i świat w "Trójce pod Księżycem" [POSŁUCHAJ]

Podsumowania ubiegłego roku w teatrze, roku kończącej się pandemii, roku nasilenia działań wojennych za naszą wschodnią granicą oraz narastającego kryzysu globalnego, skłoniły nas do zadania pytania, jak teatr poradził sobie z zaistniałą sytuacją? Teatr ma bowiem szansę najszybciej reagować na zmiany. Spoczywa więc na nim szczególna odpowiedzialność. Pytanie to dotyczy teatru "angażującego się", choć mają naturalnie prawo istnieć i te rozrywkowe i te dla młodszego widza.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka TEATR

"Wymazać naród": Rosja prowadzi ludobójstwo kulturowe

Film "Wymazać naród" ("Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to wstrząsający dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. W produkcji pokazano celowe zniszczenia ukraińskich zabytków: od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie kino film dokumentalny zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa pomoc Trójka Ukraina Trójka

Akwarela króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od niedawna można oglądać akwarelę przedstawiającą zamek Windsor. O niezwykłości dzieła decyduje jego autor: jest nim obecny król Anglii, Karol III. Brytyjski władca jest patronem Fundacji Theatrum Gedanense, która powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który otwarto w 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Szekspirowski w Gdańsku malarstwo król Karol III Jerzy Limon Tomasz Miara TEATR