Polskie Radio
Section05

KULTURA

W głąb króliczej nory, w głąb historii Teatru Telewizji i polskiej literatury

"Down the rabbit hole", w tłumaczeniu Roberta Stillera "W głąb króliczej nory" to tytuł 1 Rozdziału "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carolla. To zarazem jedna z najbardziej pojemnych fraz w historii literatury i podobnie jak  cała książka, skłania od lat do mnożenia interpretacji. Baśnie/bajki od czasów Freuda zresztą stanowią ulubioną "zabawę" dorosłych, dorabiających im drugie np. psychoanalityczne dno.
Zobacz więcej na temat:  literatura Teatr Telewizji Lewis Carroll Witold Gombrowicz Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Sylwester Chęciński: moje spotkanie z komedią zaczęło się smutno

8 grudnia 2021 roku zmarł Sylwester Chęciński, reżyser filmowy i scenarzysta, twórca znakomitych komedii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" i "Wielki Szu". W archiwach Polskiego Radia zachowało się wiele rozmów z artystą, który przyznawał, że o mały włos nie zostałby mistrzem kina komediowego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA komedia kino Sylwester Chęciński reżyser odeszli 2021 PRL Wacław Kowalski Władysław Hańcza

NASZ WYWIAD Apostazja, Kościół, hipokryzja i marketing. Dawid Podsiadło i moda na komercyjne wykorzystanie spraw wiary

Dawid Podsiadło zapowiedział apostazję, wyjaśniając, że już nawet rozpoczął do niej przygotowania i uzyskał zaświadczenie o chrzcie. Deklaracja zbiega się - nieprzypadkowo - z czasem premiery i promocji nowego albumu twórcy. - Taka deklaracja jest związana z działaniem marketingowym - mówi dr Monika Przybysz, profesor UKSW, wykładowca public relations, teolog i medioznawca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo aktualności katolickie MUZYKA Dawid Podsiadło wiara media marketing pieniądze koncert społeczeństwo

Jan Piotr Norblin. "Pokazuje życie codzienne, ale w teatralny sposób"

Jan Piotr Norblin to jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. W Polsce rozwinął talent i właśnie tutaj spędził wiele lat swojego twórczego życia. W pałacu Pod Blachą możemy obejrzeć ekspozycję składającą się ze 125 dzieł francuskiego malarza, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Pałac pod Blachą Zamek Królewski Jan Piotr Norblin Marta Zdańkowska

"Prorok" - "niereligijny" film o prymasie Stefanie Wyszyńskim

11 listopada w kinach pojawi się film "Prorok" - fabularna opowieść o przywódcy duchowym i wizjonerze, błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim. Obraz opowiada historię prymasa Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. To debiut fabularny Michała Kondrata. Na przedpremierowym pokazie filmu była Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Stefan Wyszyński Joanna Sławińska

Dziś zostanie wręczona Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta. Znamy laureata

Wieczorem (godz. 20.00) w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Uhonorowano nią Mariannę Kijanowską, ukraińską poetkę i tłumaczkę, autorkę wstrząsającego tomu wierszy "Babi Jar. Na głosy" upamiętniającego ofiary masowego mordu, dokonanego w podkijowskim Babim Jarze podczas II wojny światowej, kiedy to zginęło blisko 34 tysiące Żydów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo literatura

Tim Burton ma dość: definitywnie opuszcza "wielki, koszmarny cyrk" Disneya

Ta wiadomość obiegła lotem błyskawicy wszystkie portale filmowe i rozrywkowe: znakomity reżyser Tim Burton po blisko 40 latach definitywnie kończy współpracę ze studiem Disneya. Jednym z powodów jest atmosfera, w jakiej kręcił aktorską wersję słynnego "Dumbo", i porażka tej produkcji. Artysta przyznał, że ma już dość udziału w tym "wielkim, koszmarnym cyrku", jakim stał się koncern Disneya. Ale też nie zamierza w przyszłości współpracować z Marvel Studios.    
Zobacz więcej na temat:  kino Tim Burton Ryszard Jaźwiński Karol Gnat Trójka

Wojna a los dzieci. Nowa wystawa w Fabryce "Emalia" Schindlera

To miejsce na kulturalnej mapie Krakowa, w którym dramatyczna historia II wojny światowej łączy się z wielką nadzieją i ogromną wdzięcznością ocalałych. Fabryka "Emalia" Oskara Schindlera jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a obecnie można tu zobaczyć zupełnie nową wystawę - malarstwa Vardy Getzow. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Kraków muzeum II wojna światowa Oskar Schindler Varda Getzow Fabryka Emalia