Polskie Radio
Section05

KULTURA

Teatr uniwersalnym językiem. Warsztaty polsko-ukraińskie

– Cieszymy się, że po raz kolejny udaje nam się realizować projekt z naszymi partnerami z Miejskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem na Ukrainie. Jest to Laboratorium edukacji artystycznej – mówi Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Wspólnymi siłami zrealizowano już m.in. projekty "Poszukiwacze zaginionych historii" i "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler TEATR

PR24 "Wynalazca i darczyńca". Ks. prof. Królikowski o działalności dobroczynnej Ignacego Łukasiewicza

- Ignacy Łukasiewicz zabiegał o tworzenie nowych miejsc pracy i troszczył się o to, by ludziom żyło się lepiej. (..) Ważnym wątkiem jest też działalność dobroczynna w ramach tradycji chrześcijańskiej. To bogaty wachlarz działań, o których w popularnych podręcznikach z okresu dawnego w ogóle się nie wspominało. Łukasiewicz był kojarzony z lampą naftową i destylacją ropy naftowej - tymi rzeczami "zamykano" jego postać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Janusz Królikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Ignacy Łukasiewicz literatura

"Sekcja" Krzysztofa Bizio na "Scenie teatralnej Trójki"

Krzysztof Bizio, architekt, wykładowca na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, jest zarazem autorem kilkunastu słuchowisk. Tom, zawierający jego pierwsze trzy dramaty, pod tytułem "Lament i inne sztuki", ukazał się w 2003 roku. Jego teksty realizowane były także w Teatrze TV. Jest również współautorem scenariusza filmu, zrealizowanego przez Piotra Łazarkiewicza (2008).
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Polskie Radio Scena Teatralna Trójki Wiktoria Gorodeckaja Marcin Przybylski Łukasz Garlicki Teatr Polskiego Radia Krzysztof Bizio Dariusz Błaszczyk

Pisanie o historii. Los jest bezkonkurencyjnym scenarzystą

Czy historia może stać się tworzywem poczytnej beletrystyki? Jak zainteresować współczesnych czytelników nauką zwaną przez starożytnych nauczycielką życia? Na ile pisarz ma prawo manipulować autentycznymi wydarzeniami i biografiami rzeczywistych postaci? M.in. o tym w "Trójce literackiej" rozmawiał ze swoim gościem Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  literatura Tomasz Zapert książki historia Polski II wojna światowa Holokaust Trójka

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla