Polskie Radio
Section05

KULTURA

International Opera Awards. Andrzej Filończyk i Teatr Wielki w Poznaniu wśród nagrodzonych! [WIDEO]

International Opera Awards, czyli najważniejsze nagrody świata opery, zostały przyznane w czwartek (9.11) w Warszawie. - Cieszyć się tym, co się ma, i trzymać najwyższy poziom, który można prezentować. Nieważne, czy to spektakl, czy próba z orkiestrą, z fortepianem czy z samym reżyserem - mówił w Dwójce baryton Andrzej Filończyk, zwycięzca w kategorii "młody śpiewak roku". Statuetkę otrzymał też spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu ("dzieło odkryte na nowo").
Zobacz więcej na temat:  International Opera Awards opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Beata Stylińska Andrzej Filończyk Stanisław Moniuszko Dwójka

Larmo znaczy larum – finał Roku Korfantego w "Trójce pod Księżycem"

"Larmo grają, Panie Korfanty, a Pan?". - Wojciech Korfanty od czasów gimnazjalnych niemal do końca życia, czyli przez pół wieku, służył "sprawie polskiej", a polski Śląsk stał się dla niego najważniejszą. Rok 2023 został ogłoszony między innymi "Rokiem Wojciecha Korfantego". W kwietniu minęła 150. rocznica urodzin jednego z "ojców niepodległości".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Korfanty Śląsk KSIĄŻKA TEATR powstania śląskie 11 listopada niepodległość Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  film polski Jerzy Kawalerowicz Quo vadis Karol Wojtyła Jan Paweł II Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

"Sami swoi. Początek". Kargule i Pawlaki powracają na duży ekran. Jest pierwszy zwiastun

W sieci pojawił się pierwszy fragment prequela kultowej trylogii o najsłynniejszym sąsiedzkim sporze. Czy dowiemy się, kto zaczął i o co poszło? Wszystko okaże się 16 lutego 2024 roku, gdy film w reżyserii Artura Żmijewskiego wejdzie do kin. Na ekranie zobaczymy m.in. Annę Dymną, Zbigniewa Zamachowskiego czy Mirosława Bakę, ale także Adama Bobika i Karola Dziubę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo FILM film polski Polskie Radio 24 POLSKA

Hanna Skarżanka. "Miała w sobie tę iskrę cygańską"

- Hanka była w najwyższym stopniu profesjonalistką, a jednocześnie miała w sobie tę iskrę cygańską. Tę odrobinę szaleństwa, tę wspaniałą fantazję i odwagę, bez której wszelka sztuka jest niemożliwa. Gdy pojawiała się scenie, towarzyszyła jej niezwykła atmosfera, za każdym razem tworząca się na nowo na oczach publiczności - ocenił Wojciech Młynarski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Skarżanka aktor aktorzy aktorstwo piosenka FILM TEATR II wojna światowa Armia Krajowa

Trzykrotna zdobywczyni Oscara, brytyjska kostiumografka Jenny Beavan z nagrodą specjalną na EnergaCAMERIMAGE

Jenny Beavan, jedna z najbardziej utytułowanych brytyjskich kostiumografek, odwiedzi w listopadzie Toruń. Podczas 31. edycji EnergaCAMERIMAGE za swoje niezwykłe osiągnięcia zawodowe w dziedzinie projektowania kostiumów filmowych odbierze Nagrodę dla Kostiumografki ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.
Zobacz więcej na temat:  FILM Camerimage nagroda Toruń james ivory Oscary Trójka

Kingsajz dla każdego, czyli już niedługo startuje XVIII Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje jak sama nazwa wskazuje poświęcony jest stolicy – w wielu jej aspektach. Tegoroczna edycja, już 18., odbędzie się pod hasłem "Kingsajz dla każdego", które jest jasnym nawiązaniem do kultowego filmu Juliusza Machulskiego. Skąd taki pomysł i do czego on prowadzi, w rozmowie z Katarzyną Cygler zdradza pomysłodawca festiwalu, dr Dariusz Gawin.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje Warszawa Dariusz Gawin Juliusz Machulski Katarzyna Cygler Trójka

Wiara w potęgę wyobraźni. Przypadkowo odnaleziony, najstarszy wiersz Stanisława Lema

– Moje przypadkowe odkrycie dokonuje pewnej rewolucji w analizie początkowej twórczości Stanisława Lema – mówi Michał Trusewicz. Naukowiec natrafił na wiersz 17-letniego pisarza pt. "Gama kolorowa", opublikowany w gazecie jeszcze przed II wojną światową. Dzięki temu oficjalną datę "drukowanego" debiutu Lema trzeba przesunąć z 1946 na 1938 rok.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura Katarzyna Cygler Trójka Lwów