Polskie Radio
Section05

kultura24

Dyrektor festiwalu kolęd: pokolenia przekazują dziedzictwo

- Po wykonawcach widać, jak pięknie pokolenia przekazują sobie to dziedzictwo. Naprawdę wiele pokoleń śpiewa w domach, a potem przychodzi dzielić się tą wspaniałą nowiną z innymi - powiedziała o XII edycji Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych Joanna Staszak, dyrektor imprezy.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Zakopane KULTURA wydarzenia kulturalne Wydarzenia góralska muzyka Boże Narodzenie zespół góry Podhale Polskie Radio 24

"1000 filmów, które tworzą historię kina". Prof. Kletowski: udało się utrzymać wielogłosowość tej publikacji

- Tytuł jest podchwytliwy, ponieważ nie chodzi tu tylko o jedną historię pisaną przez kanon dzieł dziesiątej muzy, który staraliśmy się przewietrzyć. Są filmy kanoniczne jak "Obywatel Kane", są też takie, które wyjęliśmy z szuflady. Z perspektywy dnia dzisiejszego okazują się nie mniej ważne niż te namaszczone przez krytyków, historyków kina dekadę temu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Kletowski, filmoznawca, redaktor publikacji "1000 filmów, które tworzą historię kina".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA HISTORIA literatura czytelnictwo kino FILM KULTURA

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KULTURA

"Wielka dama pod każdym względem". Wspomnienie o Lidii Lwow-Eberle

- Warto pamiętać o niej jako o osobie, która swoją postawą, swoim życiem wskazywała, jak należy się zachować godnie w życiu, żeby nie tylko je przeżyć, ale żeby miało wiele wartości - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski na temat zmarłej niedawno Lidii Lwow-Eberle. Gośćmi audycji "Aria czy Barbaria?" byli także Małgorzata Gosiewska i Mikołaj Mirowski.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Polskie Radio 24 POLSKA Arkadiusz Gołębiewski Małgorzata Gosiewska KULTURA

"Mamy fantastyczne nagrody dla dzieci". Szefowa "Czterech Pór Roku" o feriach z Polskim Radiem

- Mamy moc atrakcji i to codziennie - mówiła Magdalena Szturemska, szefowa "Czterech Pór Roku" w Programie 1 Polskiego Radia i pomysłodawczyni "Zimy z Radiem". Gośćmi audycji byli też: red. naczelna radiowej "Czwórki", Hanna Dołęgowska, Piotr Majewski, szef publicystyki kulturalnej w "Trójce" oraz Klaudia Borowa z Polskiego Radia Dzieciom.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ferie zimowe radio dzieci rodzice W POLSKIM RADIU KULTURA

Kultura w dobie pandemii. Przemysław Skrzydelski: teatru nie można zamknąć tak łatwo jak muzeum

- Teatr to nie jest muzeum, które można łatwiej zamknąć. Jest to organizm żywy, a sezon rozpoczął się zamknięciem - powiedział Przemysław Skrzydelski, krytyk teatralny. Gość zwrócił uwagę na małe podmioty teatralne, które są w cięższej sytuacji niż duże sceny.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorzy pandemia koronawirus COVID-19 kryzys widowisko teatralne muzeum Polskie Radio 24

"Jesteśmy świadkami innej konsumpcji sztuki". Robert Kaczmarek o efektach zachowań społecznych po pandemii

- Według badań, tylko 20 proc. widzów deklaruje powrót do kin - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy. Gośćmi audycji byli też: Wojciech Tomczyk, dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy oraz Miłosz Lodowski, artysta multimedialny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kino kino domowe TEATR SZTUKA KULTURA pandemia społeczeństwo koronawirus

Długotrwałe skutki pandemii. Psycholog: dystans może na stałe wejść do naszych zwyczajów

- Jesteśmy stadni, ale w różnych kulturach bywa z tym różnie. Być może nastąpi przemiana i wejdzie do naszych zwyczajów ten większy dystans, choć szczerze nie chciałbym tego - powiedział o kontaktach w trakcie pandemii psycholog Jacek Giętka. 
Zobacz więcej na temat:  kontakty pandemia koronawirus przywitanie sieć świat wirtualny psychologia COVID-19 POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 KULTURA

Czym jest ateizm według Johna Graya?

- Gray od razu na początku książki przyznaje się, że jest ateistą. Próbuje pokazać, jak nim być we współczesnym świecie. Absolutnie nie jest to publikacja, która, krytykując pewne formy ateizmu, przechyla się w stronę religii, jako pewnego wyznacznika porządkowania życia społecznego i politycznego - powiedział Piotr Kieżun, krytyk literacki i historyk idei związany z "Kulturą Liberalną".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz filozofia ateizm religia KULTURA

Lodowski o marszu: "Powielenie standardu Black Lives Matter"

- Kampania marketingowa obliczona jest na to, by zrealizować konkretne cele. Celem wizerunkowym jest idealne powielenie istniejącego standardu związanego z protestami Black Lives Matter. Zostało to dostarczone w formie niemalże paczki i przełożone na polskie warunki - mówił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi byli również happener Waldemar "Major" Fydrych i Krystyna Uta Różańska-Gorgolewska z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. 
Zobacz więcej na temat:  protest Warszawa aborcja Trybunał Konstytucyjny KULTURA