Polskie Radio
Section05

kultura24

"Odwołane, Przełożone, Wyłączone". Rusza Festiwal Warsaw off ART

- Sytuacja związana z koronawirusem przełożyła się na tytuł tegorocznej edycji festiwalu Warsaw off ART. "Odwołane, Przełożone, Wyłączone" nawiązuje do tego, że wiele imprez zostało odwołanych oraz do koncepcji prezentacji niezależnej sztuki, która często jest odkładana na bok - mówiła w Polskim Radiu 24 Bratka Leligdowicz, współkurator festiwalu Warsaw off ART. Gościem był również artysta Jakub Janyst.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa malarstwo SZTUKA KULTURA fotografia

Jacek Komuda: pod presją środowisk LGBT zaczęto stosować cenzurę

- Opowiadanie było swoistą prowokacją, to była satyra na współczesną Polskę, na wizję, którą kolportują głównie lewicowe media, strasząc, jakoby jesteśmy ciemnogrodem, miejscem, w którym rządzi hołota, które trzeba nawrócić na światłe europejskie wartości - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Komuda, pisarz, autor opowiadania "Dalian, będziesz ćwiartowany" opublikowanego w "Nowej Fantastyce".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Piejko fantastyka książki LGBT

"To sól kina amerykańskiego". Prof. Piotr Kletowski o gatunkach filmowych

- Utarło się, że kino amerykańskie to kino gatunkowe, a europejskie - bardzo od gatunków odległe, takie artystyczne, modernistyczne. Ten podział nie jest jednak zbyt sztywny i wcale nie taki jednoznaczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kletowski, filmoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" opowiedział o książce zatytułowanej "Europejskie kino gatunków 2", której jest współautorem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Koronawirus w Polsce społeczeństwo FILM

"Aria czy barbaria". Seriale jako narzędzie kształtowania polityki historycznej

- "Babylon Berlin" bardzo dobrze pokazuje, jak ta najliberalniejsza metropolia świata stała się nagle siedzibą najgorszych zbrodniarzy. To dobrze zrobiony serial, ale to historia Niemiec przefiltrowana przez nasze wyobrażenia, Berlin był w latach 20. ubiegłego wieku nieco bardziej skomplikowany - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, krytyk filmowy. W audycji dyskutowali również Hanna Radziejowska (Instytut Pileckiego), Mikołaj Mirowski (Muzeum Historii Polski).
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA FILM koronawirus Niemcy polityka historyczna II wojna światowa

"Atak na szeroko pojętą kulturę kraju". Dr Jacek Kordel o wojnach kulturowych

- To, co działo się w XVIII wieku, w Oświeceniu, jest wstępem, prologiem do właściwych wojen kulturowych, których byliśmy świadkami w wieku XIX i XX - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" opowiedział o swojej książce "„Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska społeczeństwo oświecenie rozbiory Polski Prusy

"Ciężko w tym wszystkim znaleźć logikę". Marcin Kędzierski o pandemii

- Wciąż bardzo mało wiemy o samym wirusie, o epidemii oraz o tym, jakie będą skutki epidemii czy to dla rzeczywistości społecznej, gospodarczej, czy politycznej - bo to wszystko jest ze sobą powiązane - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, ekonomista i politolog. W audycji "Rozpruwacz Kulturalny" opowiedział o swojej książce - "Nie znam się na epidemiach".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska Koronawirus w Polsce społeczeństwo

"Czyta się ją jak dobry kryminał". Tłumaczka o biografii lekarza, który niósł pomoc tam, gdzie wojna

- Książka "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu" jest wyjątkowo ciekawa. Przede wszystkim dlatego, że chwilami czyta się ją jak dobry kryminał. Mimo, że wszystkie przedstawione w niej wydarzenia są prawdziwe, co czasem bywa bardzo przykre - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Braithwaite, tłumaczka książki "Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu" Davida Notta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler książki literatura lekarz pomoc

"Nie tylko głowa i ręce". Lutnicy o tajemnicach swojego zawodu

- Lutnik to nie tylko głowa i ręce. To oczywiście ważne, ale bez narzędzi nie ma pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Ostrowski, muzyk i lutnik. - Najważniejszą rzeczą jest doświadczenie i specjalistyczne narzędzia - dodawał Jan Halicki, muzyk i lutnik. Goście audycji "Kulturalnie na temat" opowiadali słuchaczom Polskiego Radia 24 o tajemnicach zawodu lutnika. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler instrumenty muzyka rozrywkowa

"Koncepcje nie były specjalnie odkrywcze". Najnowsza książka Teda Chianga w audycji "Posłowie"

- Bardzo podoba mi się u Teda Chianga, że on jest takim staromodnym autorem science fiction. Jego historie naprawdę są wysnute z jakiś naukowych konceptów - powiedział Piotr Gociek, który nawiązywał do najnowszego zbioru opowiadań tego autora pt. "Wydech". Swoimi wrażeniami po lekturze podzielił się ze słuchaczami również Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo KULTURA Salman Rushdie Łukasz Orbitowski Piotr Gociek