Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

Wychodzenie z alkoholizmu. „Rok na odwyku. Kronika powrotu”

„To cud, że żyję” - pisze Katarzyna Nowak w poruszającej kronice rocznego pobytu w zamkniętym zakładzie odwykowym. Autorka wspomina długi proces szukania pomocy i trudną, ale przełomową decyzję, jaką była trudna terapia. Dzięki psychologom i innym pacjentom z czasem zaczęła rozumieć przyczyny swoich zaburzeń i lepiej poznała samą siebie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia terapia książki alkoholizm pisarz dziennikarze

"Król-Duch" w Teatrze Polskim w Warszawie

9 godzin metafizycznego nocnego seansu metempsychicznego na podstawie poematu Juliusza Słowackiego i z wykorzystaniem ostatniego niedokończonego dramatu Książę Michał Twerski. To propozycja Łukasza Kosa, którego przedstawienie "Król-Duch" premierowo zostało pokazane w Teatrze Polskim w Warszawie. O szczegółach pracy nad spektaklem w programie Na scenie opowiadał sam reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Teatr Polski w Warszawie Juliusz Słowacki

Miasta teraźniejszości i przyszłości w książce Pauliny Wilk

Singapur, Dubaj, Bombaj oraz Seul. Oto jedne ze światowych metropolii, do których w literacką podróż zabiera czytelników Paulina Wilk. W swojej książce "Pojutrze. Miasta przyszłości", na przykładzie światowych metropolii, chce pokazać, w jaki sposób przeszłość i teraźniejszość łączą się z przyszłością, która wykorzystując najnowsze technologie, w coraz wyraźniejszy sposób zmienia wygląd współczesnych miast.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura książki architektura

"Niemiłość" i "Jeszcze nie koniec" – filmy z wielkim ładunkiem emocjonalnym

Na ekrany polskich kin wchodzą dwa wybitne filmy. Ich bohaterami są dzieci, których rodzice się rozwodzą. To "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa i "Jeszcze nie koniec" Xaviera Legranda. Gośćmi audycji Trendy Kultury były Magda Sendecka, krytyk filmowy i psychoterapeutka oraz Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
Zobacz więcej na temat:  kino Oscary 2018

Myśl Cezarego Wodzińskiego. "Wielowątkowa i transgraniczna"

Według wielu specjalistów prof. Cezary Wodziński był jednym z najwybitniejszych polskich humanistów przełomu XX i XXI wieku. Jak podejść do jego trudnej myśli? Czy dzisiaj jest aktualna? O tym mówili w audycji Rozpruwacz Kulturalny prof. Piotr Augustyniak (filozof z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, auto książki "Trans" o filozofii Wodzińskiego) i Juliusz Gałkowski (publicysta i historyk sztuki).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 filozofia

"Taniec wśród mieczów" Siemiradzkiego nie wróci do Polski

Londyński dom aukcyjny Sotheby's zwrócił niemieckiemu właścicielowi obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", którego sprzedaż została zablokowana w poprzednim roku. Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że Polska nadal będzie domagała się od domu aukcyjnego podania danych właściciela tego dzieła. O obrazie Siemiradzkiego mówił w audycji Utracone, Odzyskane Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Niemcy dzieła sztuki

"Chciałam zdefiniować PRL-owski luksus"

- W PRL-u kombinowanie było rozdęte do ogromnych rozmiarów. Wszystko się zdobywało, nic nie było na wyciągnięcie ręki. Stąd były wszystkie zawiści i zazdrości. To był poniżający okres w życiu społecznym, zdobycie najprostszych rzeczy wymagało mnóstwo zachodu. Największym luksusem PRL-u były przywileje, dostęp do czegokolwiek. Jeśli ktoś je miał, to mógł żyć w miarę normalnie – mówiła w audycji Warto Czytać Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL książki czytelnictwo literatura

Finisaż wystawy „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”

Ponad 98 tysięcy osób obejrzało do tej pory wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst" w poznańskim CK Zamek. Otwarta pod koniec września ekspozycja została uznana za jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń kulturalnych minionego roku. Czy słusznie? To ostatni moment, żeby to sprawdzić-  wystawa potrwa do najbliższej niedzieli, 21 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo Poznań

"Zima w małym miasteczku" - odzyskany obraz M. Gierymskiego

Dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury został odnaleziony obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku". Muzeum Narodowe w krakowskich Sukiennicach zaprezentowało go 8 stycznia. O losach utraconego podczas II Wojny Światowej dzieła, mówiła w audycji Utracone Odzyskane dr Aleksandra Krypczyk-De Barra, kuratorka Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Gierymski II wojna światowa malarstwo Muzeum Narodowe w Krakowie Magdalena Ogórek Kraków