Polskie Radio
Section05
Łazienki Królewskie

Prof. Zbigniew Wawer: historia dobrze "sprzedana" może zachęcić wiele osób

- Jestem przeciwnikiem historii, która skupia się tylko na datach i nazwiskach, czyli tzw. wiedzy encyklopedycznej. To odstrasza młodzież. A podanie jej w sposób przystępny przysparza więcej osób, które by tę historię chciały poznać - opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Wawer, laureat nagrody specjalnej BohaterON 2021.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Michał Nowak Dwójka KULTURA Zbigniew Wawer

Wydarzenie Historyczne Roku. "Wiele projektów było dostosowanych do warunków pandemii"

- Mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń z projektami internetowymi; takimi, które można było realizować pomimo niesprzyjających okoliczności. A druga rzecz, już niezwiązana z pandemią, jest taka, że powstało albo się zmodernizowało kilka nowych, wspaniałych instytucji. W szczególności Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski plebiscyt bitwa warszawska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Robert Kostro Polskie Wydawnictwo Muzyczne Dwójka KULTURA

#PalaceDay w Polsce. Bezpłatne zwiedzanie m.in. pałaców w Łazienkach Królewskich

Bezpłatne zwiedzanie, rekonstruktorzy w strojach z epoki i najciekawsze historie rezydencji królewskich - to czeka na zwiedzających podczas tegorocznego #PalaceDay. To akcja Stowarzyszenia Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE, której ideą jest promowanie i podkreślanie wspólnej kultury oraz dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA społeczeństwo wystawa Zamek Królewski media społecznościowe

Tylman z Gameren przy okazji budowania barokowej Polski stworzył Łazienki Królewskie

390 lat temu, 3 lipca 1632 roku, urodził się w Utrechcie jeden z najwybitniejszych architektów budujących barokową Polskę, Tylman z Gameren, czasem po polsku zwany Tylman Gamerski. W ciągu 84 lat życia stworzył chyba najwięcej do tej pory istniejących zabytków architektonicznych w Polsce, zabytków, z którymi wielu z nas obcuje na co dzień i mijając je mimochodem, nie wiemy, że to jego dzieło.
Zobacz więcej na temat:  architektura barok Warszawa

Instytucje kultury przygotowują atrakcje na Noc Muzeów 2021. MKDNiS zachęca do zdalnego udziału

Na sobotnią Noc Muzeów, która towarzyszy Międzynarodowemu Świętu Muzeów, instytucje kultury przygotowały specjalną, bogatą ofertę dla swoich gości. Składają się na nią między innymi wystawy, koncerty, konkursy, a także podcasty i filmy poświęcone sztuce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA noc muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie Zamek Królewski Muzeum II Wojny Światowej Warszawa Opole Gdańsk Malbork Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Koncert charytatywny z piosenkami Osieckiej w Łazienkach Królewskich

W najbliższą niedzielę (28.02) będzie miał miejsce wyjątkowy koncert pt. "Osiecka Jazzowo" - dochód ze sprzedawanych cegiełek będzie przeznaczony na leczenie prof. Zbigniewa Wawra. - Koncert będziemy rejestrować w niedzielę w Łazienkach Królewskich i będzie dostępny na naszej antenie w marcu - mówi Marta Rux z TVP 3 Warszawa. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Osiecka piosenka koncert Paweł Sztompke Zbigniew Wawer

Lekcje muzealne w Łazienkach Królewskich o królewskich ptakach

W ogrodach Łazienek Królewskich żyje wiele gatunków ptaków. Ich niezwykłą różnorodność przedstawią nam edukatorzy przyrodnicy. Dowiemy się, do czego służą ptakom pióra, jakie mają dzioby i które z nich są najlepszymi lotnikami. Nauczymy się rozróżniać gatunki po ubarwieniu i śpiewie. Zajrzymy również w głąb ptasiego jaja, aby poznać niezwykle skomplikowany sposób rozmnażania się tych zwierząt.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska ptaki

Dach nad Amfiteatrem w Łazienkach Królewskich

- Postawiono bardzo wysokie wymagania, jeśli chodzi o uwarunkowania ochrony konserwatorskiej. Oczekiwaliśmy w tym konkursie studialnym, który mógł być potem przedłużony do możliwości realizacyjnych, wypełnienia tych warunków, które założono w konkursie. A założono minimalną czy wręcz zerową ingerencję w substancję obiektów zabytkowych oraz demontowalność zadaszenia, które miało być przeznaczone do umożliwienia czasowego użytkowania Amfiteatru i teatru dla organizacji codziennych wydarzeń z pewnym uniezależnieniem się od warunków pogodowych - tłumaczył Mariusz Ścisło, przewodniczący sądu konkursowego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa