Polskie Radio
Section05

lekarz

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Strefie Gazy. Lekarze nie nadążają z pomocą rannym. "Brakuje wszystkiego"

Lekarze szpitala Nassera w Chan Junus nie są w stanie pomóc setkom Palestyńczyków, rannych w izraelskich atakach na największe miasto w południowej części Strefy Gazy. Dyrekcja szpitala alarmuje, że personel medyczny jest przytłoczony sytuacją, w której na teren placówki przywożone są setki zabitych, a setki rannych potrzebują pomocy medycznej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Autonomia Palestyńska Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Izrael konflikty międzynarodowe szpital zdrowie

Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego

W Polsce jest już blisko 1400 koordynatorów onkologicznych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prezes koordynatorów opieki onkologicznej Eliza Działach w rozmowie z IAR podkreśliła, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej placówki muszą wyznaczyć każdemu choremu koordynatora, który będzie wspierał pacjenta i prowadził go "za rękę" przez proces diagnostyczno- terapeutyczny.
Zobacz więcej na temat:  onkologia POLSKA pomoc stres choroba

"Karetka nadziei" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o polskich lekarzach ratujących życie na Ukrainie

Polska jako pierwsze państwo na świecie udzieliła kompleksowej, na ogromną skalę, pomocy Ukrainie dotkniętej rosyjską agresją. Przez naszą granice przeszły miliony uchodźców. Dostarczyliśmy Ukraińcom wszystko, czego potrzebowali, aby przetrwać najtrudniejsze miesiące - w tym również broń. Ratowaliśmy i nadal ratujemy życie ludzi rannych w trakcie działań zbrojnych. Na Ukrainie pracują polscy ratownicy i lekarze.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie reportaż Maciej Jastrzębski ratownictwo medyczne

"Karetka nadziei". Reportaż o polskich lekarzach ratujących życie na Ukrainie [POSŁUCHAJ]

Polska jako pierwsze państwo na świecie udzieliła kompleksowej, na ogromną skalę, pomocy Ukrainie dotkniętej rosyjską agresją. Przez naszą granice przeszły miliony uchodźców. Dostarczyliśmy Ukraińcom wszystko, czego potrzebowali, aby przetrwać najtrudniejsze miesiące - w tym również broń. Ratowaliśmy i nadal ratujemy życie ludzi rannych w trakcie działań zbrojnych. Na Ukrainie pracują polscy ratownicy i lekarze.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie reportaż Maciej Jastrzębski ratownictwo medyczne pr poleca

Dodatkowe możliwości dla lekarzy rodzinnych i pacjentów. MZ rozszerza zakres opieki koordynowanej

Od listopada opieka koordynowana w POZ jest rozszerzona o leczenie przewlekłej choroby nerek w nowej tak zwanej ścieżce nefrologicznej. Oznacza to, że ta choroba może być diagnozowana już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej - podkreślił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Waldemar Kraska zdrowie badania choroba choroby nerek społeczeństwo

Szefowa resortu zdrowia o rozszerzeniu opieki koordynowanej w POZ. Wiemy, co się zmieni

Ministerstwo zdrowia poszerzyło zakres chorób objętych opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej. Szefowa resortu zdrowia Katarzyna Sójka zachęcała w TVP Info lekarzy rodzinnych oraz specjalistów do współpracy i przystępowania do programu opieki koordynowanej. Jak podkreśliła minister - program daje dodatkowe możliwości diagnozowania i leczenia pacjentów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Katarzyna Sójka zdrowie społeczeństwo służba zdrowia

Bożena Markowska z mikrofonem na sali operacyjnej. Reportaż "Przeskoczyć śmierć"

Bożena Markowska w ciągu kilkudziesięciu lat pracy w Polskim Radiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji. Jedną z jej specjalności był reportaż. "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku to jedno z jej największych osiągnięć w tej dziedzinie. W audycji pokazana jest praca lekarzy i pielęgniarek operujących serce.
Zobacz więcej na temat:  reportaż odeszli 2023 Bożena Markowska dziennikarze szpital Dwójka KULTURA Justyna Piernik

Wystawi receptę i skierowanie? Powstaje głosowy asystent lekarza

Gościem audycji "Eureka" w ramach cyklu "Ludzie nauki" był profesor Konrad Kowalczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, twórca wielomikrofonowego interfejsu audio do komunikacji głosowej z komputerem, który można wykorzystać również w głośnomówiących systemach telekonferencyjnych lub inteligentnych domach. Najnowszy projekt profesora to asystent głosowy dla lekarzy, który ma usprawnić pracę personelu medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski badania medycyna głos zdrowie