Polskie Radio
Section05
lekarz

NASZ WYWIAD WOŚP 2024 i "Płuca po pandemii". Dr Czajkowska-Malinowska: osób z chorobami płuc będzie przybywać

- Od wielu lat medycyna płucna jest specjalizacją niedocenianą i niedofinansowaną. Pandemia zwróciła uwagę na problem płuc, które są jednym z pięciu najważniejszych zagadnień zdrowia publicznego - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, pulmonolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Jednocześnie wyjaśnia, dlaczego w kolejnych latach pacjentów z chorobami płuc będzie coraz więcej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 sars-cov-2 choroby płuc zdrowie medycyna lekarz pandemia społeczeństwo zapalenie płuc nowotwory rak płuca WOŚP WOŚP 2024 Jerzy Owsiak dobroczynność

"To był cud". Lekarze z Gdańska uratowali życie 6-letniego Aleksa

Specjaliści Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadzili operację ratującą życie 6-letniego chłopca. Lekarze mówią, że to był cud. Zabiegu nie chciała się podjąć żadna inna placówka na świecie. "Spustoszenie w jego układzie oddechowym najprawdopodobniej spowodowała infekcja grzybiczna. Chłopiec był podłączony do ECMO przez 98 dni" - napisał szpital.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lekarz dziecko życie Gdańsk społeczeństwo

NASZ WYWIAD Jedno dziecko na 300 rodzi się z chorobą genetyczną. Prof. Płoski: liczy się szybka diagnoza

Media poinformowały w sobotę, że na podstawie starożytnego DNA udało się rozpoznać prehistoryczny przypadek choroby genetycznej: zespołu Turnera. Pomimo coraz większych możliwości, jakie daje medycyna, dzieci w Polsce, których dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne, nadal nie mogą szybko uzyskać dobrej diagnostyki. - Przyznawana kwota, w ramach NFZ, jest rzędu tysiąca złotych, a nowoczesne, poważne badania kosztują od ok. 2 tys. do nawet 5 tys. zł - mówi w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Rafał Płoski, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA genetyka NAUKA dzieci badania szpital lekarz

Zabawa sylwestrowa. Laryngolog przestrzega: głośne wybuchy mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia słuchu

- Wybuchy fajerwerków i głośne dźwięki mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia słuchu - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr hab. Elżbieta Włodarczyk, laryngolog, kierownik Kliniki Rehabilitacji w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sylwester lekarz medycyna słuch zdrowie społeczeństwo bezpieczeństwo sztuczne ognie Daniel Wydrych Elżbieta Włodarczyk

Niosą pomoc w najbardziej niebezpiecznych regionach świata. Polska Misja Medyczna podsumowuje tegoroczne działania

To był trudny i wymagający rok dla pracowników Polskiej Misji Medycznej. Nieśli oni pomoc potrzebującym w różnych częściach świata, m.in. w w Syrii i Turcji po trzęsieniu ziemi, w czasie konfliktu w Strefie Gazy oraz w zniszczonej przez wojnę domową Etiopii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polska pomoc konflikty międzynarodowe pomoc lekarz medycyna Etiopia Strefa Gazy trzęsienie ziemi Turcja Syria

"Musimy zmienić prawo aborcyjne". Kotula: będziemy wypracowywać rozwiązania, zanim to nastąpi

Minister ds. równości Katarzyna Kotula zapowiedziała w piątek na antenie Radia RMF 24 zmiany prawa w Polsce dotyczącego aborcji. - Będę współpracować z minister zdrowia Izabelą Leszczyną w zakresie wypracowywania natychmiastowych rozwiązań, zanim zmieni się prawo aborcyjne, które będą mogły dać kobietom i lekarzom poczucie bezpieczeństwa - powiedziała Kotula. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja prawo Strasburg lewica lekarz kobieta

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Strefie Gazy. Lekarze nie nadążają z pomocą rannym. "Brakuje wszystkiego"

Lekarze szpitala Nassera w Chan Junus nie są w stanie pomóc setkom Palestyńczyków, rannych w izraelskich atakach na największe miasto w południowej części Strefy Gazy. Dyrekcja szpitala alarmuje, że personel medyczny jest przytłoczony sytuacją, w której na teren placówki przywożone są setki zabitych, a setki rannych potrzebują pomocy medycznej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Autonomia Palestyńska Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Izrael konflikty międzynarodowe szpital zdrowie lekarz

Wsparcie dla osób z nowotworem. Każdy chory musi mieć wyznaczonego koordynatora onkologicznego

W Polsce jest już blisko 1400 koordynatorów onkologicznych - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Prezes koordynatorów opieki onkologicznej Eliza Działach w rozmowie z IAR podkreśliła, że zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej placówki muszą wyznaczyć każdemu choremu koordynatora, który będzie wspierał pacjenta i prowadził go "za rękę" przez proces diagnostyczno- terapeutyczny.
Zobacz więcej na temat:  onkologia POLSKA lekarz pomoc stres choroba

"Karetka nadziei" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o polskich lekarzach ratujących życie na Ukrainie

Polska jako pierwsze państwo na świecie udzieliła kompleksowej, na ogromną skalę, pomocy Ukrainie dotkniętej rosyjską agresją. Przez naszą granice przeszły miliony uchodźców. Dostarczyliśmy Ukraińcom wszystko, czego potrzebowali, aby przetrwać najtrudniejsze miesiące - w tym również broń. Ratowaliśmy i nadal ratujemy życie ludzi rannych w trakcie działań zbrojnych. Na Ukrainie pracują polscy ratownicy i lekarze.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie reportaż Maciej Jastrzębski ratownictwo medyczne lekarz

"Karetka nadziei". Reportaż o polskich lekarzach ratujących życie na Ukrainie [POSŁUCHAJ]

Polska jako pierwsze państwo na świecie udzieliła kompleksowej, na ogromną skalę, pomocy Ukrainie dotkniętej rosyjską agresją. Przez naszą granice przeszły miliony uchodźców. Dostarczyliśmy Ukraińcom wszystko, czego potrzebowali, aby przetrwać najtrudniejsze miesiące - w tym również broń. Ratowaliśmy i nadal ratujemy życie ludzi rannych w trakcie działań zbrojnych. Na Ukrainie pracują polscy ratownicy i lekarze.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie reportaż Maciej Jastrzębski ratownictwo medyczne lekarz pr poleca