Polskie Radio
Section05

literatura polska

Dr hab. Iwona Rusek: mit był obecny w życiu i twórczości Wyspiańskiego

- Historia nie była dla Wyspiańskiego obciążeniem. Może poczuciem obowiązku i odpowiedzialności, ale zawsze rodzajem perspektywy, kiedy analizuje teraźniejszość. Stąd tradycja, obrzęd i mit to dla niego klucz, żeby zadawać pytania najważniejsze - mówiła w Dwójce dr hab. Iwona Rusek, badaczka literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Stanisław Wyspiański Małgorzata Szymankiewicz Iwona Rusek KULTURA

Mitologiczne imagimarium Herberta. "Antyk był dla niego elementem kulturowego kodu genetycznego"

- Kultura antyczna była dla Zbigniewa Herberta czymś, co się dziedziczy, ale w sposób tożsamościowy. Herbert odczuwał silną przynależność do kultury śródziemnomorskiej. Co więcej, miał świadomość, że ta kultura daje pewien język, którym mówimy o rzeczywistości. Zestaw symboli, dzięki którym człowiek opowiada sam o sobie - mówił w Dwójce historyk literatury prof. Wojciech Kudyba.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zbigniew Herbert Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura mitologia KULTURA

Justyna Sobolewska o Jadwidze Stańczakowej: zobaczyłam babcię z innej perspektywy

Odkryła postać swojej babki i jej zagmatwaną historię, która tworzy obraz skomplikowanych więzi rodzinnych. Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" była Justyna Sobolewska - krytyczka, dziennikarka, publicystka i wnuczka Jadwigi Stańczakowej. Swojej babci poświęciła książkę zatytułowaną "Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej".
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa Jakub Kukla Dwójka literatura KSIĄŻKA książki Justyna Sobolewska

Literaci w Warszawie 1939-1945

1 września przypadła 85. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. W jej stolicy, Warszawie, przed wojną, ale i w czasie wojny ogniskowało się polskie życie literackie. O pisarzach w Warszawie w czasie okupacji rozmawialiśmy z panią Lidią Sadkowską-Mokkas, autorką książki "Słowa w ogniu. Literaci w Warszawie 1939-1945".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura Czesław Miłosz Zofia Nałkowska Kazimierz Wierzyński Ferdynand Goetel

Książki wydawnictwa Muchomor zdobywają ukraiński rynek książki dziecięcej

Kijowskie wydawnictwo Yakaboo wydało całą serię polskich książek poświęconych żywiołom wydawnictwa Muchomor. Po ukraińsku ukazały się "Woda", "Powietrze", "Ogień" i "Ziemia" autorstwa Anny Skowrońskiej. W trakcie tragów książki w Kijowie "Arsenał książki" tłumaczenie "Ogień" znalazło się w dziesiątce najlepiej sprzedawanych książek.
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci czytelnictwo Ukraina

"Polscy artyści – medaliści igrzysk olimpijskich" - wystawa w Muzeum Literatury

W setną rocznicę debiutu polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Z tej okazji Muzeum Literatury zorganizowało pokaz przypominający o polskich artystach, którzy w latach 1928-1948 zdobyli medale na Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac igrzyska olimpijskie Kazimierz Wierzyński Dwójka olimpiada literatura

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Andrzej Kijowski. "Jego niepowtarzalność polega na wielości ról"

Nie zostawił po sobie dzieła, która można by nazwać jego opus magnum, które jest summą jego dokonań twórczych. Należy jednak do tych rzadkich intelektualistów, którzy zdołali odcisnąć swoje piętno w bardzo wielu dziedzinach, jakimi się zajmowali. 29 czerwca 1985 roku w Warszawie zmarł Andrzej Kijowski, prozaik, eseista, krytyk literacki i scenarzysta filmowy. 
Zobacz więcej na temat:  pisarz literatura tłumacz Andrzej Kijowski Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has PRL