Polskie Radio
Section05

ludobójstwo

Pamięć o rzezi wołyńskiej i niepamięć o tzw. zbrodni pomorskiej

Rzeź wołyńska i tzw. zbrodnia pomorska - dwa wydarzenia, które określamy mianem ludobójstwa, którego ofiarą padli Polacy. Jak dziś kultywujemy pamięć o tych wydarzeniach? - Nie wolno zapomnieć, nie wolno zamilczeć tego rodzaju zbrodni. Trzeba głośno o tym mówić, jednoznacznie potępiać, wskazując na konsekwencje - zaznaczył w radiowej Jedynce historyk prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rzeź Wołyńska UPA

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielki Głód Ukraina ZSRR Józef Stalin

Na Białoruś wywożą niepełnosprawne dzieci z okupowanych terenów Ukrainy

Na Białoruś są wywożone niepełnosprawne dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - powiedział podczas konferencji prasowej w ministerstwie spraw zagranicznych Białorusi Aliaksej Tałaj, przewodniczący funduszu charytatywnego założonego i kierowanego przez władze państwowe. Twierdzi on, że dzieci przybyły na Białoruś w celu rehabilitacji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie Ukraina

300 tys. Rosjan ma zasiedlić Mariupol. Plany Kremla ujawnia ukraiński portal wojskowy

Kreml planuje zasiedlić 300 tys. Rosjan w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - czytamy na portalu Sprotyw utworzonym przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy. Jak podkreślono takie działania, zgodnie z prawem międzynarodowym, noszą znamiona ludobójstwa. Według portalu Rosjanie zamierzają zrealizować swój plan do 2035 roku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja Mariupol wojna na Ukrainie wojsko Kreml

Rzeź Woli. Rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie: jako ludobójstwo pozostaje mało znana

W sobotę, w rocznicę Rzezi Woli, odbędzie się specjalne, rozszerzone oprowadzenie po poświęconej temu tematowi wystawie w Instytucie Pileckiego w Berlinie. Rzeź Woli jako ludobójstwo i jedna z najbardziej krwawych zbrodni wojennych w Europie XX wieku pozostaje w Niemczech mało znana - powiedział rzecznik Instytutu Patryk Szostak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Instytut Pileckiego rzeź Woli