Polskie Radio
Section05

Maciej Walecki

Jak wygląda ludzka solidarność w czasie powodzi?

W obliczu powodzi bohaterami stają się nie tylko strażacy, policjanci, żołnierze i pracownicy innych służb ratunkowych. Na pomoc ruszyli mieszkańcy, wolontariusze. - Byłem świadkiem, jak przyjeżdżały samochody z konkretną pomocą do rąk powodzian, np. z Gdańska - mówi Maciej Walecki, który na terenach powodziowych spędził kilka dni. 
Zobacz więcej na temat:  powódź Sytuacja powodziowa Roman Czejarek społeczeństwo pomoc społeczna fake news dezinformacja

Rogale świętomarcińskie i pyry bez tajemnic. "Lato z Radiem" z wizytą w Poznaniu

W kolejny lipcowy wtorek "Lato z Radiem" zawitało do Poznania. W stolicy Wielkopolski Maciej Walecki poznawał historię rogali świętomarcińskich, czyli jednego z najsłynniejszych słodkich wyrobów w naszym kraju. A skoro Pyrlandia - jak żartobliwie określa się ten zakątek Polski - nie zabrakło też wizyty w Poznańskim Muzeum Pyry.
Zobacz więcej na temat:  rogal świętomarciński Poznań Lato z Radiem Wielkopolska Roman Czejarek Lato z Radiem 2024

Rogal świętomarciński bez tajemnic. "Lato z Radiem" w Poznaniu

W "Lecie z Radiem" tym razem usłyszeliśmy relacje Macieja Waleckiego prosto z Poznania. W ramach akcji "Kupuj świadomie" odwiedziliśmy jeden z poznańskich zakładów produkujących rogale świętomarcińskie. Skoro Pyrlandia - nie zabrakło też wizyty w Poznańskim Muzeum Pyry. Zapraszamy na wycieczkę do stolicy Wielkopolski, gdzie przemierzaliśmy Poznań od kuchni!
Zobacz więcej na temat:  rogal świętomarciński Poznań Lato z Radiem

Gdzie tkwi sekret bryndzy podhalańskiej? "Lato z Radiem" w Ochotnicy Górnej

Maciej Walecki we wtorkowe przedpołudnie odwiedził Ochotnicę Górną. Tu spróbował bryndzy podhalańskiej, która w roku 2007 wpisana została do rejestru "Chroniona nazwa pochodzenia". Po degustacji reporter "Lata z Radiem" poznał również zwyczaje pasterskie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kulinaria Chroniona Nazwa Pochodzenia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Gorce Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

Jednorazowe e-papierosy to olbrzymi problem wśród ludzi młodych. "Tytoń to tytoń, jest szkodliwy i kropka"

E-papierosy są najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku szkolnym. Do ich codziennego używania przyznaje się blisko połowa uczniów (47,6 proc.) - wynika z badania "Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży szkolnej" zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej "Wdychasz czy oddychasz?".
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Michał Sutkowski papierosy e-papierosy e-papieros zdrowie choroby płuc

"Z głową w górach". Sienna, czyli narty, wycieczki i uran [ZOBACZ WIDEO]

Sienna to kolejny przystanek akcji Polskiego Radia "Z głową w górach". Ten zimowy kurort to wieś, w której znajduje się jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. - Nasz pomarańczowy Jedynkowy namiot jest u podnóża Czarnej Góry - przywitał słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia Maciej Walecki.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Z głową w górach Sienna jaskinia Jaskinia Niedźwiedzia narty Sława Bieńczycka

"Z głową w górach" - odwiedzamy Zieleniec. Warto tu przyjechać, zwłaszcza zimą

Śnieg leży tu nawet 150 dni w roku, a unikalny w skali kraju mikroklimat stwarza wyjątkowe warunki atmosferyczne. Mowa o Zieleńcu, części Dusznik-Zdroju, położonego na wschodnim zboczu Gór Orlickich, gdzie czeka na nas nie tylko piękna, biała aura, ale też różnorodne atrakcje, nie tylko dla najmłodszych. 
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe góry Zieleniec stoki narciarskie społeczeństwo Polskie Radio Agnieszka Kunikowska

Radiowa Jedynka w Szczyrku: zawody w skokach narciarskich i bezpieczny zimowy wypoczynek

W ramach akcji "Z głową w górach" dziennikarze Polskiego Radia odwiedzą osiem miejscowości górskich. W drugim tygodniu stycznia (16-17.01) jesteśmy w Szczyrku; w tych dniach odbywają się tam zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ponieważ jednak mamy ferie zimowe, przypomnieliśmy również zasady bezpiecznego wyjścia w góry lub na stok.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz szczyrk Z głową w górach

Zakopane. "Jedyne takie miejsce" na święta Bożego Narodzenia

Piękne, zaśnieżone Zakopane to z pewnością bardzo klimatyczne miejsce. Nie tylko ze względu na górski klimat, ale również z powodu góralskich świąt Bożego Narodzenia. - Mamy wielkie szczęście, że siedzimy u podnóża samego Giewontu i możemy codziennie na niego patrzeć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zofia Kubiniec-Stanuch, kierownik Zespołu regionalnego im. Klimka Bachledy.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Bedliński Zakopane góralska muzyka