Polskie Radio
Section05

Magdalena Drohomirecka

Afera korupcyjna w PE. "Nie da się jej zamieść pod dywan"

– Ta afera rozwija się w tempie zaskakującym. Przyczyna jest prosta: policje trzech krajów – Belgii, Włoch i Grecji – wybudziły się z zimowego snu i postanowiły działać. Mówi się, że ma to dotyczyć 60 eurodeputowanych. Kwoty, które są już podawane np. przez Dominika Tarczyńskiego, to 60 mln euro, a rozmawiamy o dwóch sponsorach i to tych najważniejszych. Wiadomo, że największym i najbardziej niebezpiecznym sponsorem jest Rosja – mówił publicysta Adrian Stankowski. 
Zobacz więcej na temat:  korupcja Parlament Europejski

Sprawa odszkodowań za starty wojenne. Prof. Wnęk: dyplomacja Niemiec w głębokim kryzysie wizerunkowym i intelektualnym

- Spodziewałem się, że padną jakieś argumenty, prawne czy historyczne mające podtrzymywać obraz, że Niemcy rozliczyły się z okresem nazizmu, jednak nic takiego nie miało miejsca, nie było żadnej dyskusji o kwestiach prawnych czy historycznych, poczucia odpowiedzialności moralnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Wnęk,  historyk, Uniwersytet Jagielloński, dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. J. Karskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy

Luka w niemieckiej pamięci. Co dalej z odszkodowaniami za II wojnę światową?

Jak wynika z lakonicznego komunikatu władz w Berlinie, Niemcy nie zamierzają podejmować negocjacji w sprawie reparacji wojennych dla Polski. Zdaniem gości "Klubu Trójki" niemiecka odpowiedź na polski wniosek jest obcesowa i stawia pod znakiem zapytania prawdziwość polsko-niemieckiego pojednania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka stosunki polsko-niemieckie Ryszard Legutko Zdzisław Krasnodębski II wojna światowa

Biżuteria patriotyczna stanu wojennego. Małe dzieła Ludwiki Ogorzelec

Rzeźbiarka, scenograf, artystka wszechstronna. Instalacje Ludwiki Ogorzelec podziwiane są nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Artystka jest autorką projektu Krzyża Solidarności Walczącej, w której szeregach po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działała. W tamtych czasach wykonywała unikatowe projekty biżuterii. Dziś można oglądać je na jednej z wystaw. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Trójka Klub Trójki

Pałac Saski – jego odbudowa to część polskiej tożsamości

Pałac Saski kontra Pałac Kultury? Trudno uwierzyć, że taka dyskusja mogłaby się toczyć. A jednak... Te same środowiska, które kontestują odbudowę Pałacu Saskiego, jednocześnie głośno protestowały przeciwko jakimkolwiek rozwiązaniom dotyczącym gmaszyska będącego symbolem sowieckiej dominacji. Dlaczego? Mówiliśmy o tym w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Jan Dziedziczak Wojciech Fałkowski Trójka Warszawa

Piłkarskie emocje i sportowa otoczka. Gorące komentarze po meczu Polska – Meksyk

To były wielkie sportowe emocje. Bezpośrednio po meczu Polska – Meksyk w "Klubie Trójki" zaprosiliśmy na podsumowanie zmagań piłkarskich. W audycji pojawiły się komentarze kibiców, a także artystów i dziennikarzy, którzy opowiedzieli, jak widzą świat futbolu oraz gdzie jest granica między sportowcem a celebrytą. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Mundial 2022 Marek Wiernik Klub Trójki Rafał Brzozowski

Pochówek prezydentów RP na uchodźstwie. "Wrócili do wolnej Polski, o której marzyli"

W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie złożono trumny ze szczątkami Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego oraz Stanisława Ostrowskiego, które zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii. W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o tym, jak uroczystość ta ważna jest dla Polski i Polaków, jak istotne było zachowanie konstytucyjnej ciągłości władz RP od września 1939 roku aż do pierwszych w pełni wolnych wyborów prezydenckich w 1990 roku.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Trójka historia Polski Władysław Raczkiewicz August Zaleski Stanisław Ostrowski

Prof. Włodzimierz Bernacki o krytyce podręcznika do HiT: gra polityczna

- Przedmiot Historia i Teraźniejszość jest w mojej opinii bardzo istotny, którego niektórzy mogą się obawiać, zwłaszcza ci, których przeszłość uwikłana jest w przeszłość PRL-owską, komunistyczną czy też współpracy ze służbami w czasach transformacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkoła edukacja historia Polski Przemysław Czarnek

Armia Andersa. Od więźniów łagrów do zwycięskich bohaterów

Mija 80 lat od wymarszu ze Związku Sowieckiego żołnierzy z armii generała Władysława Andersa. Na "nieludzkiej ziemi" zginęły tysiące polskich patriotów. W tym wydaniu "Klubu Trójki" rozmawialiśmy o gehennie wymarszu, polskich grobach na obczyźnie i w końcu o bohaterstwie Polaków, którzy szli, by walczyć i zwyciężać, o kilkudziesięciu tysiącach cywilów, dla których była to jedyna szansa przeżycia.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa Trójka historia Polski Władysław Anders

16 i 19 października. Dwie daty i dwie rocznice ważne w historii Polski

Wielka rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu, a także "ustawiony" proces zabójców księdza Jerzego Popiełuszki i bezwzględne niszczenie duchowieństwa przez władze PRL, niejednokrotnie posuwające się do zabójstw, nawet po 4 czerwca 1989 roku – o tym Magdalena Drohomirecka rozmawiała w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Jan Paweł II papież Jerzy Popiełuszko Jan Sikorski Jan Żaryn historia Polski