Polskie Radio
Section05

malarstwo

Siedem wersji "Słoneczników". Barwy jako środek wyrazu

Najsłynniejsze "Słoneczniki" świata powstały pomiędzy sierpniem a wrześniem 1888 roku. Cztery pierwsze wersje Vincent van Gogh stworzył z myślą o dekoracji sypialni Paula Gauguina, którego zaprosił do Arles i gościł w Żółtym Domu. Trzy kolejne powstały na początku 1889 roku, już po wyjeździe Francuza i po załamaniu nerwowym van Gogha.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek Michał Montowski Vincent van Gogh Dwójka SZTUKA

Obrazy "Łukaszowców" – polska historia na wystawie światowej w 1939 roku

"Łukaszowcy" to określenie grupy twórczej, która na zlecenie polskiego rządu w 1938 roku rozpoczęła prace nad cyklem sześciu malowideł obrazujących dzieje Polski. Wraz z czterema gobelinami przedstawiającymi życie króla Jana Sobieskiego, dzieła wystawiono w polskim pawilonie na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. O działalności "Łukaszowców" w "Klubie Trójki" mówili prof. Joanna Sosnowska, historyk sztuki z Polskiej Akademii Nauk oraz dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Robert Kostro historia Polski

Maria Jentys-Borelowska o Arturze Grottgerze

- Artur Grottger był pierwszym malarzem, z którym się zetknęłam, i to właśnie dzięki niemu poznałam sztukę malarską. Urzekła mnie ona, oczarowała. Była w niej groza, tajemniczość, coś niezwykłego, dlatego fascynacja, podziw, zainteresowanie sztuką malarską zostało ze mną już na zawsze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Jentys-Borelowska (pisarka, publicystka).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA KSIĄŻKA Artur Grottger

"Amor zwycięski". Uwaga, bo nie wiadomo, po którą strzałę sięgnie

To był najwspanialszy obraz w kolekcji markiza Vincenza Giustinianiego. Najprawdopodobniej, za radą niemieckiego znawcy i teoretyka sztuki Joachima Sandrarta, na co dzień malowidło zasłaniała kotara. Chowano je nie tylko dla ochrony przed światłem słonecznym i kurzem. Obraz Caravaggia stanowił klejnot kolekcji pokazywany jedynie specjalnym gościom. Być może był ukryty, aby nie przyćmiewać innych dzieł swoją wyjątkowością. Cóż zatem niezwykłego zasłaniała zielona kotara?
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio Dwójka SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek