Polskie Radio
Section05

malarstwo

Herman Han - mistrz wizualnej perswazji - na Zamku Królewskim w Warszawie

- Prezentujemy cykl alegorii. Zachował się częściowo, ale pierwotnie obejmował dziewięć obrazów wzorowanych pośrednio na tzw. wozach alegorycznych, które przygotowano w Antwerpii w 1571 roku - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" dr Jacek Żukowski z Zamku Królewskiego w Warszawie, kurator wystawy "Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana".
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski wystawa Dwójka Jakub Kukla Niderlandy

Wystawa "Malczewscy. Spotkanie artystów" - ojciec i syn w dialogu

- Jacek i Rafał są spokrewnieni, ale ich malarstwo jest skrajnie różne, są z zupełnie innych epok. Właśnie dlatego jest to spotkanie w muzeum - Jacka, akademika, tytana pracy i symbolisty, oraz Rafała, samouka, bon vivanta, niespokojnego ducha - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Ewa Nosowska, współkuratorka wystawy i współautorka książki "Klan Malczewskich".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Dwójka Paweł Siwek

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  lubelskie Jakub Domoradzki KULTURA rzeźba plakat

Wizjonerstwo i apokaliptyczne wizje. Spotkanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego

Był jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość pomagała mu oswoić lęk przed śmiercią, która nieustannie towarzyszyła rodzinie. W audycji "Trzy gramy Redbada" przyjrzeliśmy się postaci Zdzisława Beksińskiego i sztuce przez wielkie "S". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klynstra Zdzisław Beksiński KULTURA SZTUKA

Akwarela króla Karola III w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

W foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego od niedawna można oglądać akwarelę przedstawiającą zamek Windsor. O niezwykłości dzieła decyduje jego autor: jest nim obecny król Anglii, Karol III. Brytyjski władca jest patronem Fundacji Theatrum Gedanense, która powstała w 1990 roku, a jej głównym celem była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który otwarto w 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Szekspirowski w Gdańsku król Karol III Jerzy Limon Tomasz Miara TEATR

Józef Czapski - minister spraw zagranicznych "Kultury" paryskiej

- Świetny malarz, piszący doskonale. Mając jednocześnie bardzo dużo wdzięku, przez lata był takim naszym ministrem spraw zagranicznych. To była dla nas ogromna pomoc na tym odcinku, jego dobre stosunki z generałem de Gaullem, to wszystko nam pozwoliło spokojnie się rozwijać - tak o Józefie Czapskim mówił założyciel Instytutu Literackiego w Paryżu Jerzy Giedroyc, którego wypowiedź przywołujemy dzięki archiwom Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski artysta Dwójka Jerzy Giedroyc II wojna światowa

"Czarny kwadrat na białym tle". Niezbadane ścieżki sztuki

Kazimierz Malewicz namalował nie jeden, ale aż cztery obrazy o tytule "Czarny kwadrat na białym tle". Pierwszy powstał w 1915 roku i został pokazany na wystawie "Ostatnia wystawa malarstwa futurystycznego 1.10" w Piotrogrodzie. Trzy następne są datowane na 1923, 1929 i 1932 rok. Kolejny, umieszczony na jego trumnie w dniu pogrzebu, był najpewniej repliką wykonaną przez przyjaciół i uczniów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bastek Michał Montowski