Polskie Radio
Section05

Mieczysław Fogg

Mieczysław Fogg. 34. rocznica śmierci niezapomnianego artysty

Bard powstańczej Warszawy. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W serwisie Polskiego Radia przygotowanym dla uczczenia Mieczysława Fogga odnajdziemy zarówno artystę znanego wszystkim, jak i tego, o którym możemy wiedzieć trochę mniej. A to wszystko przy dźwiękach jego niezapomnianych piosenek, których można słuchać na okrągło! 
Zobacz więcej na temat:  serwisy specjalne Powstanie Warszawskie II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata HISTORIA

"Złote czasy radia". Mieczysław Fogg, Jan Młynarski i inne gwiazdy

W audycji "Złote czasy radia" sięgamy po nagrania z czasów, gdy radio było najważniejszym źródłem wiedzy, informacji i rozrywki. Szlagiery z dwudziestolecia międzywojennego w wersjach oryginalnych i współczesnych, odniesienia do kultury popularnej XX wieku, czyli co nam zostało z tamtych lat. Wśród wykonawców Orkiestra Glenna Millera, Erroll Garner, Mieczysław Fogg, Jan Młynarski, Voice Band, Hanna Banaszak i Queen Latifah.
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Jan Młynarski

"Qui Pro Quo" - najpopularniejszy kabaret dwudziestolecia międzywojennego

- Było bardzo wielu artystów, którzy właśnie od tej scenki zaczynali swoją wspaniałą, wielką karierę. Eugeniusz Bodo, który przedtem oczywiście grywał, swoją popularność ugruntował tutaj – mówił Tomasz Mościcki, dziennikarz i krytyk teatralny, autor książki "Kochana stara buda. Teatr Qui Pro Quo" w Polskim Radiu w 2008 roku.
Zobacz więcej na temat:  kabaret Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Julian Tuwim Antoni Słonimski Marian Hemar Hanka Ordonówna Eugeniusz Bodo Stefan Jaracz

Iwaszkiewicz, Fogg, Lipiński. Polscy pisarze i artyści ratujący Żydów

Zaszczytny tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata przypadł w udziale ponad siedmiu tysiącom Polaków. W gronie tym odnaleźć możemy wiele ważnych dla polskiej kultury nazwisk. W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką warto przypomnieć choć kilka z tych postaci.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata pisarz Czesław Miłosz Jarosław Iwaszkiewicz Eryk Lipiński Zofia Kossak HISTORIA historia Polski

Mieczysław Fogg - człowiek na niepogodę

- Kiedyś znana polska artystka młodego pokolenia, po kolejnej współpracy z repertuarem pradziadka, powiedziała mi tak zupełnie szczerze, że u niej w domu te piosenki były obecne, tak samo jak piosenki innych znanych artystów, które jednak po jakimś czasie zaczynały tą myszką trącić. A w słuchaniu pradziadka nawet 40 lat temu dla młodych ludzi nie było niczego obciachowego - mówił w Dwójce prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg.
Zobacz więcej na temat:  piosenka piosenka Dwójka Dwójka piosenka Andrzej Zieliński Dwójka Andrzej Zieliński Jakub Kukla Jakub Kukla Andrzej Zieliński Jakub Kukla

Dla życzliwej pamięci. Babcie i Dziadkowie w muzycznych wspomnieniach

Na gruncie zwykłych, ludzkich, rodzinnych relacji często zdarza się, że dziadkowie spełniają ważniejszą rolę, niż rodzice. Tym samym pozostają we wdzięcznej pamięci oraz w sercach na zawsze… – Ja też mam wiele do zawdzięczenia babci. Choćby to, że dzięki niej poznałam radio od środka już w dzieciństwie – zaznaczyła Monika Małkowska i zaprosiła na audycję "Francuski łącznik".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Monika Małkowska babcia dziadek Dzień Babci Dzień Dziadka Jacques Brel

"Imieniny Pana Miecia" - słuchowisko o Mieczysławie Foggu [POSŁUCHAJ]

Któż nie zna utworów: "Tango milonga", "Ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos" albo "Mały, biały domek"? To piosenki, które wykonywał najsłynniejszy baryton liryczny, który pierwsze triumfy święcił w dwudziestoleciu międzywojennym. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego i Michała Fogga "Imieniny Pana Miecia" w reżyserii Dobrosławy Bałazy. W obsadzie m.in. Kazimierz Kaczor i Marta Lipińska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA pr poleca

"Imieniny Pana Miecia". Słuchowisko Tomasza Lerskiego i Michała Fogga w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Postać Mieczysława Fogga łączy dziś pokolenia. Kariera tego artysty trwała nieprzerwanie 60 lat, co jest bez precedensu w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Ale Mieczysław Fogg jest kimś więcej, niż tylko artystą kabaretu, estrady i radia, posiadaczem największej ilości złotych płyt. Stał się członkiem rodziny chyba każdego z nas.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Michał Fogg Dobrosława Bałazy Kazimierz Kaczor Marta Lipińska Stefan Knothe Włodzimierz Press Mirosław Wieprzewski

Mieczysław Fogg - jeden z najwspanialszych pieśniarzy minionego stulecia

W czasie wojny śpiewał w kawiarniach warszawskich: U Aktorek, w Swanie i Cafe Bodo, w szpitalach i na dworcu Gdańskim (wspólnie z Hanką Ordonówną) dla żołnierzy wyjeżdżających na front. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego AK "Odwet". Dał ponad 100 koncertów dla walczących, przez co zyskał tytuł powstańczego barda. Śpiewał w schronach, szpitalach polowych i na barykadach.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski piosenka MUZYKA