Polskie Radio
Section05

miłość

"Miłość bez jutra" - opowieści o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett

Choć wojna nie sprzyja uczuciom, to jednak w tym trudnym czasie pozbawionym ideałów rodziły się namiętne związki. Ludzie doświadczali miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy. Historię kilkudziesięciu takich związków opisuje Agnieszka Cubała - popularyzatorka historii - w swojej najnowszej książce "Miłość bez jutra".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka II wojna światowa książki literatura

Intymność nie zna wieku - "Najlepsze przed Tobą"

Poradnik Klaudii Latosik i Olgi Żukowicz to przełamywanie tabu i stereotypów. "Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach 55+, które pragną rozwijać swoją seksualność, które nie chcą rezygnować z bliskości, czułości, tworzenia krótkich i długich związków" - deklarują autorki poradnika "Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania". Z jakimi obawami borykają się silversi? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka życie senior związki seniorzy książki Monika Suszek Robert Grzędowski

Największe miłosne przeboje wszechczasów. Wybierają dziennikarze muzyczni Jedynki

Miłość i muzyka od zawsze są ze sobą nierozerwalnie związane. Niemniej z tej mnogości piosenek, naprawdę trudno jest wybrać te najpiękniejszego. Tego naprawdę niełatwego zadania podjęli się dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia z Redakcji Muzycznej. Jakie utwory zaproponowali?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Walentynki Paweł Sztompke Ula Kaczyńska Anna Will Maria Szabłowska Marcin Kusy Iza Żukowska Elvis Presley

Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?

Jak wyglądają "objawy" miłości i przywiązania u dziecka, które rozwija się w zdrowy i właściwy sposób? Na co należy zwrócić uwagę i jak dbać o to, aby dziecko właściwie rozumiało miłość, nie myliło jej z innymi emocjami i wiedziało jak zareagować, kiedy ktoś mógłby chcieć jej nadużyć? Gośćmi Joanny Ficińskiej była psycholog Marta Bąkowska z Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Lucyna Kicińska, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zapraszamy do lektury i do wysłuchania audycji!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Walentynki Joanna Ficińska Strefa Rodzica

Walentynki 2024. Czy miłość to chemiczna burza w naszym mózgu?

- Zakochanie z czasem zmienia się. Najpierw ważna jest ekscytacja i fizyczność, mamy wtedy zachwyt i głód tej drugiej osoby. Później zaczynamy potrzebować bezpieczeństwa, stabilizacji i możliwości polegania na kimś - mówi w Programie 1 Polskiego Rada Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholog i psychoterapeuta. Czy za miłość odpowiada początkowo chemia w naszym mózgu?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Agnieszka Kunikowska Walentynki Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska

Dziękujemy za przysłane kartki walentynkowe! Dedykacje usłyszymy w audycjach PR Dzieciom

Z okazji Święta Zakochanych, Polskie Radio Dzieciom zaplanowało szereg atrakcji – między innymi specjalne audycje związane ze Świętem Zakochanych, Dziecięcy Koncert Życzeń, a także wyjątkową zabawę, która polegała na wykonaniu kartki walentynkowej z życzeniami dla najbliższych. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz w mediach społecznościowych stacji. Tego dnia w audycji "Poranek" porozmawiamy o uczuciach z Grzegorzem Kasdepke. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Walentynki radio dla dzieci Ferie zimowe

Władysław Broniewski. Poeta wielokrotnie zapomniany

Jego nazwisko jest słynne, lecz twórczość należy do mniej znanych w historii polskiej literatury. Zawsze coś stało na przeszkodzie jego poezji. – W swoim życiu stanął wobec wszystkich największych wyzwań XX wieku, za co płacił wielką cenę – mówił w Polskim Radiu biograf Władysława Broniewskiego Mariusz Urbanek.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski KSIĄŻKA historia Polski literatura HISTORIA poezja pisarz KULTURA Antoni Słonimski wiersze PRL ZSRR II Rzeczpospolita II RP komunizm Wisła Warszawa Płock wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 Armia Polska w ZSRR