Polskie Radio
Section05

młodzieżowe słowo roku

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Sigma, czyli skromny człowiek sukcesu

"Azbest", "cringe", "skibidi" czy "delulu" - to część wyrazów, które ubiegały się o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Zwycięzca mógł być jednak tylko jeden i został nim "sigma". W internetowym głosowaniu to określenie na osobę przekonaną o swej nieprzeciętności, która się z tym nie afiszuje, zdobyło ponad 20 tysięcy głosów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Szymczakowska Michał Matus Zobacz także język polski

Młodzieżowe słowa z przeszłości. "Ty żłobie automatyczny", "kombinower", "łapświnia"

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 jest dobrą okazją, by rozejrzeć się w źródłach i sprawdzić, jak kiedyś posługiwano się "młodą polszczyzną". Zwłaszcza że ta odmiana języka należy chyba do najbardziej twórczych, zaskakujących i, co widać do dziś, wywołujących pytania: "ale co to w ogóle znaczy?".
Zobacz więcej na temat:  język polski polszczyzna uczniowie młodzież

Młodzieżowe Słowo Roku. "Trzeba uważać, bo łatwo o poczucie żenady"

Język starszych nie opisuje rzeczywistości porządnie, mówił w Polskim Radiu prof. Jerzy Bralczyk, dlatego młodzi szukają na ten opis nowych określeń. Z młodzieżowymi słowami, dodawali inni eksperci, jednak ten kłopot, że używane przez dorosłych albo w nieodpowiednich kontekstach brzmią nieautentycznie i, właśnie, krindżowo.
Zobacz więcej na temat:  język polski młodzież poprawna polszczyzna Jerzy Bralczyk Bartek Chaciński Wiesław Godzic

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. "Te słowa scalają młodzież i wyrażają ich emocje"

Z tysiąca słów zostanie wybrane to jedno! Już tylko do końca listopada można zagłosować w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Czy zostanie nim aura, brainrot, yapping a może oi oi oi baka? O tym, jaka jest dziś polszczyzna wśród młodych, opowiadała członkini jury - prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka młodzież słowotwórstwo język polski mowa Paweł Siwek KULTURA Zobacz także

Młodzieżowe Słowo Roku: "skibidi toilet" czy może "pogadane"?

Język młodzieży ewoluuje w zawrotnym tempie za sprawą social mediów i gier online. O tym, jak dokładnie się kształtuje, które słowa z plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku mają największe szanse na zwycięstwo oraz co oznaczają, opowiedzieli studenci UW z Koła Naukowego Retoryki i Mediów oraz z Koła Naukowego Prostego Języka, a także członek jury plebiscytu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Numer Raz Sanita Kubryń Julia Lewandowska Aleksandra Roszkowska Mateusz Gromulski Bartek Chaciński Uniwersytet Warszawski

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. W finale "lol", "git", "bambik" i "delulu"

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023, w którym internauci zgłosili prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń. Wyłoniono finałową dwudziestkę, a głos na swojego faworyta można oddać do końca listopada. O plebiscycie i słowach, które znalazły się w finale mówi Kasia Kucharska z portalu Siewie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar język polski język ojczysty mowa ciekawostki młodzież pokolenie z

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jak wygląda finałowa dwudziestka?

Poznaliśmy finałową dwudziestkę słów w plebiscycie PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Teraz internauci zdecydują, jakiemu wyrazowi bądź skrótowi przypadnie ten zaszczytny tytuł. Jakie słowa cieszą się największą popularnością wśród młodzieży? O tym Karolina Rożej z Programu 1 Polskiego Radia i Maciej Sampolski z Polskiego Radia Kierowców.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej młodzież Maciej Sampolski

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA język polski poprawna polszczyzna poprawność językowa Marta Hoppe