Polskie Radio
Section05

Muzeum Narodowe w Krakowie

Podróż na Wschód. Elżbieta i Krzysztof Czyżewscy gośćmi TPK

Tytuł dzieła laureata Nagrody Nobla (1946) Hermanna Hessego – "Podróż na Wschód" (1930) – przywołujemy w szczególnych okolicznościach. Podróż na Wschód stanowiła ideę przyświecającą grupie artystów i intelektualistów, poszukujących dla siebie "miejsca duchowego" w przełomowym dla Polski i Europy czasie, pod koniec lat 80. To miejsce odnaleźli na granicy Polski z Litwą i Białorusią, w Sejnach. Ich Wschód stał się miejscem realnym, choć jego symboliczny sens pozostał i towarzyszy ich działaniom.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Ukraina KULTURA Sejny Krzysztof Czyżewski Gdańsk Agnieszka Osiecka

Malczewski - romantyk w krakowskim Muzeum Narodowym

Ponad 170 prac Jacka Malczewskiego trafiło na nową wystawę w Muzeum Narodowym w Krakowie. "Jacek Malczewski romantyczny" to prezentacja dzieł artysty, do których kluczem jest epoka romantyzmu. W ten sposób Muzeum Narodowe w Krakowie włącza się w Rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony przez Sejm. – Malczewski miał wiele twarzy. Pokazujemy go jako naczelnego neoromantyka – mówi kurator wystawy Urszula Kozakowska-Zaucha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Katarzyna Cygler literatura polska wystawa Jacek Malczewski romantyzm SZTUKA

Andrzej Szczerski: Malczewski był zakorzeniony w romantyzmie

- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Malczewski Rok Romantyzmu Polskiego wystawa Dwójka Jakub Kukla KULTURA

PR24 "Przedmioty". Meble z PRL w krakowskim Muzeum Narodowym

- To ABC polskiej sztuki użytkowej, polskiego designu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Alicja Kilijańska, kurator wystaw "Przedmioty. Galeria designu polskiego XX i XXI wieku", oraz "Przekroje. Galeria architektury polskiej XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. - Pokazujemy, że ta dziedzina jest ciekawa, bo dzisiaj dynamicznie się rozwija i znajduje swoją kontynuację - przekonywał prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA architektura Maja Kluczyńska design regiony małopolskie Kraków społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

Kolekcja książąt Czartoryskich. "Frekwencja w muzeum jest niemal niepoliczalna"

- Tych, którzy odwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich tylko w tym roku, jest ponad 320 tys. osób. A pamiętamy, że jest to rok pandemiczny. Poza tym w muzeum obowiązują limity konserwatorskie, nie może być zbyt wielu zwiedzających naraz. Biorąc to pod uwagę, jest to jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich.
Zobacz więcej na temat:  Kolekcja Czartoryskich Dwójka KULTURA Jakub Kukla dzieła sztuki

Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - nowy punkt na kulturalnej mapie Krakowa

Magdalena Laskowska (kustosz) i Łucja Skoczeń-Rąpała (konserwator dzieł sztuki) z Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedziały w audycji "Weekend kulturalny" o nowo otwartej wystawie stałej. Tłumaczyły, jak długo realizowała się idea, która zrodziła się już w 1907 roku, oraz dlaczego dostęp do dzieł polskiego artysty musi być ograniczony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Kraków Stanisław Wyspiański muzeum

Andrzej Szczerski: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego to dom tego artysty

- Zamiast zamykać dzieła Wyspiańskiego w magazynach, wybraliśmy budynek spełniający minimalne niezbędne funkcje. To inny model muzeum, bez multimediów, bardziej intymny kontakt z twórcą na mniejszej przestrzeni - tak o nowo powstałym Muzeum Stanisława Wyspiańskiego mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Jakub Kukla Dwójka malarstwo Kraków

Dzieło Siemiradzkiego symbolem otwarcia Muzeum Narodowego w Krakowie

142 lata temu, 7 października 1879 roku, Henryk Siemiradzki uroczyście ofiarował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów, "Pochodnie Nerona", otwieranemu właśnie Muzeum Narodowemu w Krakowie. Muzeum to, utworzone przez Radę Miasta Krakowa podczas sesji specjalną uchwałą, uznane zostało za pierwszą na ziemiach polskich narodową instytucję muzealną Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Jan Matejko Leonardo da Vinci Rembrandt Józef Ignacy Kraszewski Władysław Podkowiński malarstwo rzeźba grafika