Polskie Radio
Section05

okupacja niemiecka

Ostatnie dni katowni Gestapo. 80. rocznica likwidacji więzienia na Pawiaku

– Kiedy już wyraźnie było słychać sowieckie armaty pod Warszawą, wydawało nam się, że Niemcy po prostu zlikwidują nas, wysadzą Pawiak w powietrze i cała historia warunków, jakie tam istniały, ulegnie zatarciu – wspominał były więzień w nagraniu z Archiwum Polskiego Radia. 30 lipca 1944 Niemcy rozpoczęli likwidację więzienia na Pawiaku. Blisko 2000 więźniów wysłano do obozów koncentracyjnych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa II wojna światowa Pawiak Niemcy III RP zbrodnie wojenne

Święty męczennik. Ojciec Maksymilian Kolbe

– Chcę dodać innym odwagi do życia – powiedział zaskoczonemu Niemcowi w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau Maksymilian Kolbe. 83 lata temu, 29 lipca 1941 roku, zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa i dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe Auschwitz duchowieństwo Niepokalanów Holokaust II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne HISTORIA historia Polski

"Majdanek to było piekło". 80 lat temu wyzwolony został niemiecki obóz śmierci

- Chciałam chociaż na chwilę czuć, że nadal jestem człowiekiem. Wszystkie zaczęłyśmy chorować, biegunka z krwią. Nie było toalet, nie było jak się umyć ani w co przebrać. To było piekło – wspomina jedna z więźniarek Majdanka w audycji Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust Majdanek zbrodnie wojenne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Niemcy II wojna światowa

Marsz Pamięci getta warszawskiego 22 lipca przejdzie ulicami stolicy. Będzie poświęcony rabinom

Rabinom getta warszawskiego będzie poświęcony Marsz Pamięci, który przejdzie dziś ulicami stolicy. Wyruszy o godz. 18.00 sprzed pomnika Umschlagplatz. W ten sposób po raz 13. warszawiacy upamiętniają około 300 tysięcy ofiar Wielkiej Akcji Likwidacyjnej w getcie warszawskim, która rozpoczęła się dokładnie 82 lata temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA getto warszawskie II wojna światowa Holokaust

Powojenne losy "Panoramy Racławickiej" i innych polskich zbiorów ze Lwowa

Po II wojnie światowej podjęto trud odzyskania pozostałych we Lwowie zabytków polskiej kultury, w tym "Bitwy pod Racławicami". Starania zakończyły się sukcesem i 18 lipca 1946 roku słynny obraz Wojciecha Kossaka i Jana Styki wraz z częścią zbiorów lwowskiego Ossolineum został przekazany polskiej stronie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lwów zabytki Adam Mickiewicz Jan Matejko ZSRR II wojna światowa III Rzesza

Najcenniejszy szpieg w okupowanej Warszawie. Teodora Żukowska była bezcenna dla wywiadu AK

Teodora Żukowska miała austriackie korzenie, znakomicie posługiwała się językiem niemieckim i podpisała volkslistę, ponadto cechował ją nieodparty urok osobisty - nadawała się więc jak ulał na stanowisko pracownicy okupacyjnej administracji. Niemcy nie domyślili się, że pod nosem samego gubernatora dystryktu warszawskiego pracuje agentka wywiadu Armii Krajowej. Jej działalność była kluczowa dla przygotowania Akcji Kutschera.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Warszawa Pałac Brühla wywiad AK Bartłomiej Makowski

TYLKO U NAS "Biała odwaga". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie Marcina Koszałki o Goralenvolk?

Film "Biała odwaga" Marcina Koszałki wchodzi na ekrany kin. Obraz przedstawia trudną historię postaw mieszkańców Podhala podczas II wojny światowej, zwłaszcza budzącą do dziś kontrowersje akcję Goralenvolk - kolaboracji niewielkiej części górali z niemieckimi okupantami. O tym, na ile fabuła filmu odpowiada faktom, rozmawiamy z Wojciechem Szatkowskim, historykiem z Muzeum Tatrzańskiego, autorem książki "Goralenvolk. Historia zdrady"
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM kino II wojna światowa Podhale Tatry górale Bartłomiej Makowski