Polskie Radio
Section05

onkologia

Prezydent o zbiórce na leczenie nowotworu: każdy gest się liczy

Każdy gest się liczy - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Andrzej Duda, relacjonując spotkanie z dziewczyną, która rozdawała ulotki z prośbą o wsparcie leczenia jej ojca chorego na chłoniaka złośliwego. To leczenie ostatniej szansy - brzmi wpis na stronie Fundacji Siepomaga, która organizuje zbiórkę na tę terapię. Kosztuje ona 1,3 mln zł i nie jest refundowana.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda pomoc

Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Przechodzi naskórek, skórę właściwą i przenika do naczyń krwionośnych i limfatycznych, następnie gromadzi się w węzłach chłonnych i stąd przedostaje się do całego organizmu, a potem zajmuje kolejne organy - wątrobę, płuco czy mózg. Tak właśnie rozwija się czerniak, czyli agresywny nowotwór skóry.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski rak nowotwory medycyna czerniak złośliwy

"Walcząc z pandemią, musimy też pamiętać o osobach dotkniętych innymi chorobami". Sałek o Funduszu Medycznym

- Fundusz Medyczny to kontynuacja działań i zapowiedzi pana prezydenta Andrzeja Dudy. Dobrze, że podpisano dziś stosowną ustawę. (…) Było zapotrzebowanie na tego typu podejście legislacyjne w ochronie zdrowia, była akceptacja ze strony wszystkich stronnictw politycznych - powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Paweł Sałek Antoni Trzmiel Andrzej Duda Fundusz Medyczny choroby rzadkie nowotwory Ministerstwo Zdrowia zdrowie

"Solidarność i mobilizacja". Prof. Walewski o pracy personelu Narodowego Instytutu Onkologii w czasie pandemii

- Instytut funkcjonuje dzięki ofiarności całego zespołu, lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników. Nie zetknąłem się z sytuacją unikania pracy, wręcz przeciwnie widzę ofiarność i nie liczenie się z kosztami, jakie trzeba ponosić, by tę pracę wykonać. Jest solidarność i mobilizacja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służba zdrowia zdrowie Koronawirus w Polsce społeczeństwo pandemia

Onkolog: można zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór

Statystyki notują wzrost liczby kobiet chorych na raka szyjki macicy i raka piersi, a prognozy malują coraz gorszy obraz. Ale nowotworom można skutecznie zapobiegać, trzeba tylko chcieć zastosować parę zasad. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, namawia panie do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych i zaleca zmianę modelu życia.
Zobacz więcej na temat:  rak piersi rak nowotwory Janusz Meder badanie Piersi Krzysztof Michalski

Nowotwory ginekologiczne. Nowoczesna metoda ich wykrywania

- Niedawno zastosowano zieleń indocyjaninową, którą można wstrzyknąć w okolicy nowotworu i która nie jest widoczna gołym okiem, ale po wzbudzeniu promieniami podczerwonymi staje się zielona i jest bardzo dobrze widoczna - mówi prof. Marcin Jóźwik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W jaki sposób wykorzystuje się zielony kolor w nowoczesnej onkologii ginekologicznej?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Krzysztof Michalski rak nowotwory medycyna

"Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. - Ok. 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne, czyli takie, na które mamy wpływ - mówił w "Czterech porach roku" dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Roman Czejarek zdrowie nowotwory rak płuca papierosy społeczeństwo