Polskie Radio
Section05

ornitolog

Przyszłość i przeszłość nauki

Odkrywanie bogactwa bagien biebrzańskich, ptasiej Mekki ptasiarzy. Biologia i życie seksualne trzciniaka, dużego, głośnego ptaka trzcinowisk. Rozpoznawanie gatunków i ich głosów w czasach, kiedy dobre atlasy były rzadkością, a aplikacje nikomu się nie śniły. Ptaki lasów deszczowych i górskich lasów Ameryki Południowej. Nauka wczoraj i dziś, oraz dokąd to wszystko zmierza. Z ornitologiem prof. Andrzejem Dyrczem rozmawia Staszek Łubieński.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ornitologia ptaki Biebrzański Park Narodowy stanisław łubieński Trójka

Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan ptaki ptaki wędrowne ornitologia zwierzęta leśne zwierzęta przyroda zmiany klimatyczne rozmowa bociany

Zaskakujące wyniki badań z kukułką w roli głównej

- Już samo w sobie ciekawe jest, dlaczego pewne elementy kultury, którą dziedziczymy po przodkach, tak mocno zapadają w nasze głowy, że chcemy sprawdzić, czy nasi przodkowie mieli rację wierząc np. w to, że im więcej kuknięć kukułki, tym więcej lat w dobrym zdrowiu i pomyślności przeżyje osoba licząca - tak genezę badań opisywał prof. Piotr Tryjanowski.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ptaki wędrowne ptaki ornitologia NAUKA Krzysztof Michalski zdrowie środowisko