Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Nie żyje Andrzej Matul. "Przebywanie z nim to było coś wyjątkowego"

- Był legendą i Polskiego Radia, i lektorowania. Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja i zakochałam się w jego głosie jako nastolatka, słuchając, jak czytał serial "MASH" albo "Muppet Show". To było coś zupełnie niesłychanego. A później, gdy poznałam go w radiu, zrozumiałam, że on jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób - mówiła o Andrzeju Matulu Magdalena Mikołajczuk z radiowej Jedynki. Dziennikarz Polskiego Radia zmarł w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Matul odeszli 2022 Dwójka Magda Mikołajczuk Małgorzata Tułowiecka Anna Stempniak

Tomasz Konieczny: na scenie jest moje życie

- Jestem bardzo szczęśliwy, będąc śpiewakiem operowym. Gdybym nie był, pewnie bym tego nie robił. Początki były oczywiście trudne, ale zawsze jest trudno, gdy się chce w życiu coś osiągnąć (...). Trzeba pokonywać siebie, przechodzić przez kolejne granice, bardzo dużo się uczyć - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, który świętuje 25-lecie pracy operowej. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Konieczny Warszawa opera Teatr Wielki - Opera Narodowa La Scala metropolitan opera śpiew MUZYKA

Konkurs Muzyki Polskiej im. Moniuszki powróci już latem

- Polska muzyka jest kojarzona na świecie przede wszystkim z nazwiskiem Fryderyka Chopina. Mamy fantastyczny, jeden z najstarszych w ogóle na świecie konkursów, jakim jest Międzynarodowy Konkurs Fryderyka Chopina, więc postaraliśmy się, żeby w naszym konkursie Chopin był w dawkach homeopatycznych - mówił w "Poranku Dwójki" Lech Dzierżanowski - szef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, który jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Rzeszów konkurs Stanisław Moniuszko MUZYKA Dwójka

"Był bliskim przyjacielem". Prof. Wawer we wspomnieniach

- Był bliskim i otwartym przyjacielem. Nie rozmawialiśmy bardzo często. Ale za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy czy rozmawialiśmy przez telefon, oprócz spraw bieżących, a takich było dużo, wchodziliśmy na tematy poboczne, zarówno życia muzealnego, jak i historii, bo historia to było coś, co nas łączyło, mimo że on był skoncentrowany na historii najnowszej, a ja cofam się głębiej w dziejach, i wtedy szybko przychodziliśmy do spraw przyjacielskich - tak prof. Wojciech Fałkowski wspominał prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, który zmarł 12 grudnia po ciężkiej chorobie.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zbigniew Wawer Łazienki Królewskie Warszawa odeszli 2022 Wojciech Fałkowski

Irena i Tadeusz Byrscy - małżeństwo połączone miłością do teatru

- Jestem teraz na bieżąco, ciągle zaglądam do książki ojca "W pogoni za teatrem" i widzę, że ta gonitwa była za innym teatrem; nie za teatrem, którym będzie zachwycała się prasa i elity. Chodziło o to, żeby była robota od podstaw przez nich wymyślona, i żeby teatr był ośrodkiem artystycznym dla całego otoczenia. Wszyscy byli wciągnięci w ten teatr i to było wyjątkowe - mówiła w Dwójce Agnieszka Byrska-Zaczyk, córka Ireny i Tadeusza Byrskich. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy reżyser Jakub Jamrozek Dwójka TEATR

Maria Dłużewska: nic bym nie zrobiła bez bohaterów, widzów, współpracowników

- Zawsze byłam fanką dokumentu, to mnie fascynowało odkąd pamiętam, ale nigdy nie marzyłam, że będę robiła filmy  dokumentalne (...). Dziesięć lat – równiutkie – zajęło mi przestawienie się z myślenia słowem na myślenie obrazem - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka i scenarzystka Maria Dłużewska, tegoroczna laureatka Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Mediów Publicznych 2022 Maria Dłużewska Dwójka film dokumentalny kino

Wojciech Niedziółka: odważnie patrzę w przyszłość

- Najbardziej lubię słuchać muzyki klasycznej, ale jestem także fanem zespołów Pink Floyd, Queen i The Beatles. W ich muzyce jest sporo elementów, które dostrzegam w klasyce, imponuje mi rozwinięta harmonia i aranżacja - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka. Z artystą rozmawialiśmy o najbliższej "Miejscówce z Dwójką", której będzie gospodarzem wraz z towarzyszącym mu pianistą Krzysztofem Staniendą.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka

Svitlana Oleshko: na terytorium Ukrainy trwa III wojna światowa

- Tytuł "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" jest zapożyczony od amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. Chodziło mu o II wojnę światową na terenach Ukrainy. I o tym też jest nasz spektakl. Brzmi to dzisiaj naprawdę tragicznie. Moim zdaniem trwa już III wojna światowa, i to znów na terytorium Ukrainy - mówiła w "Poranku Dwójki" Svitlana Oleshko, ukraińska scenarzystka, reżyserka i pedagog, uchodźczyni z Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina spektakl Dwójka Teatr Polski w Warszawie TEATR

Reżyserka: od sensu "Księcia Niezłomnego" dzieli nas kilka barier

- To bardzo trudna materia literacka, ponieważ jest to wiersz, Słowacki przełożył go w bardzo specyficznej dla siebie frazie, w bardzo skomplikowanym języku. To dopiero pierwsza z barier, które dzielą nas od sensu tego tekstu - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Warsicka - reżyserka spektaklu "Książę Niezłomny", który w piątek (2.12) będzie miał premierę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Stary Teatr w Krakowie spektakl Juliusz Słowacki TEATR premiera Dwójka

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek rocznica wiersze poezja Dwójka KULTURA Jeremi Przybora