Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Rafał Zawierucha: tantiemy za reemisję to część wynagrodzenia aktora [WIDEO]

- Skoro działa to w kinach, jest to wpisane w ustawie i mamy zapewnione, że każdy aktor, nieważne czy gra główną rolę, czy pojawi się na sekundę na ekranie, ma płacone tantiemy od każdego wyświetlenia, to czemu nie może być podobnie przy reemisji w telewizjach kablowych i satelitarnych - mówił w Dwójce Rafał Zawierucha.
Zobacz więcej na temat:  tantiemy Krzysztof Szuster Rafał Zawierucha ZASP Związek Artystów Scen Polskich Dwójka aktorzy KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reemisja

Prof. Anna Nasiłowska: Ernest Bryll miał kłopot z dotarciem do publiczności [WIDEO]

- Nie wiem, czy twórczość Ernesta Brylla miała teraz tak wielu zwolenników, raczej miała pewien kłopot z dotarciem do publiczności. Oczywiście klasyka piosenki polskiej zawsze będzie przypominana, natomiast o jego wierszach niewiele się pisało - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska. Poeta i prozaik, blisko związany z Polskim Radiem, zmarł 16 marca.
Zobacz więcej na temat:  Ernest Bryll Anna Nasiłowska pisarze i poeci odeszli 2024 Dwójka

"Tyle co nic" - uniwersalna opowieść o człowieku. "Tu nie ma dobrych i złych" [WIDEO]

- "Tyle co nic" to uniwersalna opowieść o człowieku. W mieście mamy takie same problemy i rozterki, ta mała społeczność wyciąga to wszystko na wierzch, łatwiej o tym opowiedzieć. Tam na wsi wszyscy się znają, kiedyś mieliśmy nasze osiedlowe społeczności, a teraz trudno o "dzień dobry" na klatce schodowej - mówiła w "Poranku Dwójki" aktorka Agnieszka Kwietniewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Agnieszka Kwietniewska Artur Paczesny aktorzy aktor aktorstwo Grzegorz Dębowski konflikt pokoleń FILM KULTURA

Dr Grażyna Bastek: niektóre wystawy immersyjne to wielkie spektakle o niczym

- Uważajmy na to, żeby nie brać za prawdziwą sztukę chodzenia po pikselach, które mają niby przedstawiać nam świat van Gogha, Klimta, Muchy i tych wszystkich gwiazd mass mediów, które są wykorzystywane do pokazywania sztuki. Obraz to jest obraz, a 5 mkw. pikseli, to jest 5 mkw. pikseli i nic nie zastąpi obrazu - podkreśliła w Dwójce historyczka sztuki dr Grażyna Bastek, komentując fenomen wystaw immersyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek malarstwo Dwójka wystawa immersja sztuka immersyjna wystawa immersyjna dzieła sztuki muzeum technologie Frida Kahlo

200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich - nieoczywista historia wyjątkowej kolekcji

- Początkowo muzeum opierało się na darach. W latach 20. XX wieku jego dyrektorem został Mieczysław Gembarowicz, który postawił na grafikę i numizmatykę, te kolekcje najbardziej się rozwijały. Również ówcześni artyści przekazywali swoje prace. Dziś ta kolekcja liczy 330 tysięcy obiektów - mówiła w Dwójce Joanna Błoch, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław wystawa Muzeum Książąt Lubomirskich Dwójka malarstwo muzeum Lwów Joanna Błoch

Jeremi Przybora: z radia powstałem. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

- Ponieważ radio to medium bardzo intymne, medium, które w pewien sposób zaprasza nas do współuczestniczenia, postanowiliśmy poprowadzić ten serwis głosem Jeremiego Przybory, który to głos zachował się w naprawdę pięknej, dużej dozie - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, współtwórca nowego serwisu specjalnego przybora.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Bartłomiej Makowski Jeremi Przybora historia radiofonii Polskie Radio radio Radio Przybora

Film "Pianoforte" z prestiżową Golden Reel Award. Polskie Radio ma swój udział w tym sukcesie

- Jest to oczywiście ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że konkurenci w naszej kategorii to filmy produkowane przez duże domy produkcyjne: Netflix, Apple TV. Sukces filmu o Konkursie Chopinowskim jest bezsporny - mówiła w Dwójce reżyserka dźwięku Joanna Popowicz, która odebrała w Stanach Zjednoczonych Golden Reel Award dla filmu "Pianoforte". Dokument ten opowiada o uczestnikach XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Golden Reel Award Joanna Popowicz film polski kino nagroda

87. urodziny radiowej Dwójki

Recitale Erica Guo z Żelazowej Woli i Filharmonii Narodowej, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin, które wypadają 1 marca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agata Kwiecińska Piotr Matwiejczuk Roch Siciński Andrzej Zieliński Katarzyna Dąbrowska Andrzej Sułek Żelazowa Wola koncert Róża Światczyńska Przemysław Psikuta Maria Baliszewska Aleksandra Faryńska Andrzej Brzoska Remigiusz Mazur-Hanaj Adam Suprynowicz Lilianna Stawarz Marcin Zdunik Piotr Metz Dariusz Błaszczyk Krzysztof Gosztyła Krzysztof Dracz Sławomir Orzechowski

Bunkier Sztuki znów otwarty. "Warunki pozwolą na prezentację najlepszych dzieł świata"

- To dla mnie ogromne wyzwanie. Obejmuję stanowisko w całkiem nowej instytucji, która z jednej strony ma bogatą historię, a z drugiej jest po remoncie i już niedługo zostanie tam zainaugurowana ogromna wystawa. To znaczy, że warunki i infrastruktura w galerii będą pozwalały na prezentację najlepszej światowej sztuki - mówiła w Dwójce Delfina Jałowik, która 1 marca obejmie stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Kraków Bunkier Sztuki wystawa Magdalena Abakanowicz jerzy nowosielski sztuki wizualne KULTURA Delfina Jałowik

"Będziemy mieszkać razem". Reżyser: ten serial jest o odwadze do niesienia pomocy [WIDEO]

- Jest to bardzo ekstremalna sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy. Oczywiste jest to, że pojawiają się różne postawy, różne wątpliwości i trudności z tym związane. Natomiast najważniejsze jest to, żeby próbować patrzeć poza te rzeczy, które mogą nas dzielić, i szukać przede wszystkim tego, co nas łączy - mówił w Dwójce Tadeusz Łysiak, współreżyser serialu "Będziemy mieszkać razem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina serial TVP Ukraina Tadeusz Łysiak Dwójka pomoc Aleksandra Konieczna Lena Góra

Polonika obchodzi 5-lecie programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat"

- Jako wolontariusze zgłaszają się do nas organizacje, które od lat się tym zajmują, dołączają również stowarzyszenia zawiązywane przez szkoły. Program zapewnia tzw. wikt i opierunek dla wolontariuszy, pokrywa koszty transportu i pobytu, obsługę administracyjną projektu, może również pokryć honoraria specjalisty. Bardzo nam zależy na tym, aby nad tymi działaniami czuwał specjalista z danej dziedziny - mówiła w Dwójce Marta Szymska, kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  zabytki emigracja Dwójka Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika Instytut Polonika historia Polski

Akademia Francuska we Wrocławiu. Jarosław Thiel: najwyższa pora dotknąć Francji [WIDEO]

- Mieliśmy i Haendla, i Vivaldiego, i Telemanna, ale też mieliśmy jedną akademię poświęconą barokowi z Ameryki Południowej, muzyce latynoskiej. No i chyba już była najwyższa pora, żeby dotknąć Francji - mówił Jarosław Thiel, który w "Poranku Dwójki" zapraszał na wrocławską Akademię Francuską.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Forum Muzyki Jarosław Thiel Dwójka Wrocław barok muzyka dawna

Nie żyje prof. Jerzy Jarzębski. Wybitny literaturoznawca miał 76 lat

Zmarł historyk literatury i krytyk literacki - profesor Jerzy Jarzębski. - Był jednym z takich humanistów, którzy nie akcentują mocno teorii, tylko wprowadzają czytelnika w meandry interpretacji - mówiła o nim pisarka, poetka i historyczka literatury - prof. Anna Nasiłowska. Naukowiec odszedł 25 lutego w wieku 76 lat po ciężkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski literatura Uniwersytet Jagielloński odeszli 2024 PEN Club Dwójka

Filip Hillesland: "Ludzie" to film o tym, jak przetrwać wojnę na Ukrainie jako zwykły człowiek

- Ten film jest bardziej o doświadczeniu wojny z perspektywy zwykłych ludzi, cywilów, nie bohaterów wojennych. Bardziej o przetrwaniu niż o wielkim heroizmie. Poprzez stworzenie filmu fabularnego mogliśmy podejść do tematu dzięki stworzeniu pewnego doświadczenia. Nie chodziło o dostarczenie informacji, ale poczucie na własnej skórze, co to znaczy próbować przetrwać wojnę jako zwykły człowiek - mówił w Dwójce Filip Hillesland, współreżyser filmu "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Filip Hillesland Maciej Ślesicki kino Dwójka