Polskie Radio
Section05

piotr gontarczyk

Chiny. Światowa potęga i tajemnica sukcesu

Jak to się stało, że w ciągu ostatnich 40 lat Chiny z komunistycznego pariasa stały się światową potęgą gospodarczą i technologiczną? Kto wygra wyścig: liberalny zachodni kapitalizm czy system chiński, który opiera się na kluczowej funkcji państwa w planowaniu i regulowaniu gospodarki przy jednoczesnym wzmacnianiu kontroli nad własnymi obywatelami? Co to wszystko oznacza dla Polski?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Chiny Azja rozwój

Tajemnica chińskich sukcesów

Jak to się stało, że w ciągu 40 ostatnich lat Chiny z komunistycznego pariasa stały się światową potęgą? Na czym polega fenomen państwa, które staje się pierwszą potęgą gospodarczą i technologiczną świata? Kto wygra wyścig o prymat na świecie: liberalny zachodni kapitalizm czy system chiński, który opiera się na kluczowej funkcji państwa w planowaniu i regulowaniu gospodarki przy jednoczesnym wzmacnianiu kontroli nad własnymi obywatelami. I co z tego wynika dla Polski?
Zobacz więcej na temat: 

Budapeszt, Berlin i Bruksela a sprawa polska

W czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" przedmiotem dyskusji były polityczne wydarzenia w trzech ważnych dla spraw Polski stolicach krajów europejskich. Nadchodzące wybory parlamentarne na Węgrzech, utworzenie nowej kolacji po minionych wyborach w Niemczech oraz decyzje Brukseli w sprawie polskiej praworządności skomentował dla nas Grzegorz Górny – dziennikarz, publicysta oraz wnikliwy obserwator kwestii dotyczących zmian kulturowych, cywilizacyjnych w Polsce i poza nią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Górny społeczeństwo polityka Węgry Viktor Orban Fidesz Budapeszt wybory parlamentarne Rosja Gazprom Olaf Scholz Bruksela Unia Europejska

Stan wojenny. Po co był Wojciechowi Jaruzelskiemu?

13 grudnia 1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Jego celem była likwidacja w PRL struktur opozycji demokratycznej, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. Jakie mity i nieporozumienia narosły wobec grudnia 1981 roku? Jakie tajemnice skrywa to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskich dążeń do niepodległości i obalenia komunizmu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo stan wojenny PRL Stanisław Kania Grzegorz Majchrzak Wojciech Jaruzelski

Prof. Andrzej Zybertowicz: smartfon to nie narzędzie, to władca

Czy człowiek panuje jeszcze nad postępem technologicznym? Czy rewolucja cyfrowa to tylko wielkie dobrodziejstwo dla człowieka czy także wielkie zagrożenie dla ludzkości? Czy w zalewie informacji mediów cyfrowych możliwe jest samodzielne odnalezienie tego, co dobre i piękne? Między innymi na te pytania Piotr Gontarczyk szukał odpowiedzi w rozmowie z prof. Andrzejem Zybertowiczem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka nowe technologie internet internet rzeczy smartfony smartfon technologie mobilne oświecenie Andrzej Zybertowicz społeczeństwo

Niemiecka polityka historyczna wobec Polski

Czy to możliwe, żeby RFN metodami konstytucyjnymi zablokowała po wojnie rozliczanie hitlerowskich zbrodniarzy? Czy to możliwe, żeby żaden z funkcjonariuszy niemieckiego aparatu okupacyjnego w Polsce nie odpowiedział w Niemczech po wojnie za swoje zbrodnie? Czy to możliwe, żeby w czasach III Rzeszy zapadały wyższe wyroki za bezprawne zabijanie Polaków w obozach koncentracyjnych niż w demokratycznej Republice Federalnej Niemiec? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi Generalne Gubernatorstwo Klub Trójki Trójka

Historia w kinematografii PRL i III RP

Przez blisko 45 lat PRL nakręcono w Polsce wiele filmów i seriali historycznych. Które z tych produkcji do dzisiaj przetrwały: co należałoby odrzucić, a co wciąż warto oglądać? Czy w kinematografii wolnej Polski coś się pod tym względem zmieniło, a jeśli tak, to co? Właśnie na ten temat ze swoim gościem w „Klubie Trójki” rozmawiał Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki HISTORIA KULTURA FILM serial PRL III RP Trójka

Karnawał Solidarności – druga strona medalu. Więźniowie polityczni lat 80.

Okres "karnawału Solidarności" oraz lata 80. powszechnie traktuje się jako złagodzenie polityki represyjnej systemu, jednak miał on niejednoznaczny charakter. Także w latach 1980-1981 odbywały się procesy polityczne i ludzie trafiali do więzienia. A ostatni więzień polityczny PRL, Józef Szaniawski, opuścił więzienie 22 grudnia 1989 roku, wiele miesięcy po wyborach z czerwca 1989 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski PRL Solidarność represje areszt komunizm robotnicy strajki sierpniowe

Nurt rewizjonistyczny w debacie historycznej. Alternatywne losy Polski w II wojnie światowej

Przedstawiciele nurtu rewizjonistycznego krytykują polską politykę lat trzydziestych, przekonując, że powinniśmy zawrzeć pakt z III Rzeszą. Ich zdaniem taka decyzja pozwoliłaby uniknąć strat wojennych, a po zmianie frontu skorzystać z przynależności do obozu zwycięzców. To dość oryginalny sposób patrzenia na historię. Czy mamy do czynienia z poważną ofertą intelektualna?
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Trójka społeczeństwo państwo Klub Trójki historia Polski