Polskie Radio
Section05

Polonia

Języki mniejszości ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mowa bukowińskich Polaków

Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia.
Zobacz więcej na temat:  język polski Polacy za granicą Bukowina kancelaria premiera

11 listopada na Litwie. Jak w czasie pandemii świętowano odzyskanie niepodległości?

W minionym tygodniu Polacy obchodzili Święto Niepodległości. 11 listopada to data niezwykle ważna dla rodaków mieszkających w kraju, ale także dla Polonii rozsianej po całym świecie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak świętowany w tym roku na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą 11 listopada Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości Edyta Poźniak Maria Furdyna

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" troszczy się o polskie dziedzictwo na Kresach

Celem projektu „Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie” jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na dawnych kresach Polski. Chcemy uświadomić Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie. Do takich instytucji należy niewątpliwie Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Przedmiotem jej szczególnego zainteresowania są cmentarze i żołnierskie mogiły na dawnych Kresach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA pamięć Polacy za granicą Kresy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kancelaria premiera

Polsko-amerykańska umowa o współpracy wojskowej ratyfikowana przez prezydenta

Dalsze zwiększanie liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Polsce oraz ustanowienie nowych ram prawnych obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju - przewiduje polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej, ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego koronawirus szczepionka Stany Zjednoczone Władysław Szpilman język polski wojsko Andrzej Duda

„Biel. Czerwień. Braterstwo”. Ważna publikacja Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Do Polaków m.in. na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Szkocji i Irlandii trafi wyjątkowy album dla dzieci „Biel. Czerwień. Braterstwo”. Publikacja została wydana w ramach programu „Polska Książka na Wschód”, realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą patriotyzm pomoc historia Polski

Środki językowe dodające polszczyźnie ekspresji a kultura języka

Język pełni szereg różnych ważnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja ekspresywna polegająca na wyrażaniu emocji i ocen osoby mówiącej. W naszej codziennej, potocznej mowie pełno jest wykrzykników, zdrobnień, pytań retorycznych czy słów wyrażających skrajnie pozytywne lub negatywne emocje. Nic dziwnego, poprzez język bowiem ujawniamy nasze uczucia i myśli, a także oceniamy rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  język ojczysty język polski emocje Polacy za granicą

#Polonia4Neighbours. Apel MSZ do Polaków za granicą o udział w akcji

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, nawiązując do dotychczasowych działań solidarnościowych Polonii, zaapelował o wznowienie akcji #Polonia4Neighbours w związku z drugą falą koronawirusa i w ramach działań mających na celu zapobieganie skutkom pandemii. Zadeklarował, że nasi rodacy za granicą mogą liczyć na współdziałanie z polskimi ambasadami i konsulatami.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski Polacy za granicą

Stanisław Szarzyński: w tym roku zbiórka na lwowskie cmentarze odbywa się na mniejszą skalę

- Jak co roku, mimo pandemii, zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy i datków. Trafią one do tych, którzy sprawują opiekę nad grobami wojskowymi we Lwowie - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szarzyński, prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów im. ks. B. Mireckiego w Przemyślu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Lwów Polskie Radio 24 Kościół pomoc społeczna Kresy Europa Wszystkich Świętych