Polskie Radio
Section05

poród

Wcześniak - jak wygląda poród i opieka w szpitalu? Kiedy dziecko można zabrać do domu?

O wcześniactwie mówimy wtedy, gdy dziecko rodzi się przed upływem 37. tygodnia ciąży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. właśnie przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Liczba wcześniaków rośnie. To trend ogólnoświatowy, zauważalny również w naszym kraju - kilka lat temu odsetek wcześniaków wynosił 6 proc., teraz dochodzi do 8 proc.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski ciąża medycyna noworodek dziecko

Poród na przystanku w Warszawie. "Tata owinął ją kurtką"

Do niebezpiecznej akcji porodowej doszło we wtorek rano na warszawskiej Ochocie. Na przystanku autobusowym Leżajska 02 przy ulicy Żwirki i Wigury zatrzymała się taksówka, którą wraz z mężem jechała ciężarna obywatelka Wietnamu. Małżeństwo zmierzało na wizytę kontrolną, jednak kobieta zaczęła rodzić już w samochodzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża dzieci dziecko macierzyństwo Kobiety noworodek niemowlę Warszawa taksówka taksówki pogotowie ratunkowe szpital ratownik medyczny ratownictwo medyczne Wietnam

Aborcja, ale nie w Polsce. To słyszą kobiety w szpitalach

Zmieniła się władza, ale nie dostępność do legalnej aborcji w polskich szpitalach - uważają działaczki FEDERY i wyciągają na światło dzienne historie kobiet, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeżyły prawdziwe piekło. A wytyczne towarzystw medycznych, które miały uleczyć obecną sytuację, wydają się jeszcze większą przeszkodą dla obywatelek naszego kraju. - Kobiety są odsyłane od lekarza do lekarza. Czasami słyszą bezpośrednie odmowy, a czasami słyszą: "Nie jesteśmy mordercami" albo: "Proszę urodzić i oddać do adopcji" - alarmują działaczki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja ciąża Kobiety prawo prawa człowieka dyskryminacja kobiet dyskryminacja Trybunał Konstytucyjny zdrowie medycyna społeczeństwo

Aktywność fizyczna w ciąży. Fizjoterapeutka: żaden lek nigdy nie zastąpi ruchu

- Zalecenia WHO są takie, że kobiety w ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, czyli ciąża jest fizjologiczna, niepowikłana, powinny wykazywać aktywność fizyczną co najmniej 150 minut w tygodniu - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, wykładowczyni Szkoły Rodzenia, ratowniczka medyczna oraz doula Joanna Mróz. 
Zobacz więcej na temat:  ciąża ćwiczenia ruch aktywność fizyczna w ciąży aktywność fizyczna Agnieszka Kunikowska zdrowie

Polskie Radio 24 Mniej porodówek w Polsce? "30 km można dojechać karetką"

Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna w Polsat News stwierdziła, że kobiety mogłyby być wożone na poród karetką do szpitala oddalonego o około 30 km od ich miejsca zamieszkania. - Myślę, że to wystarczająco nieduża odległość, by sprawnie dojechać na porodówkę. Niestety demografia jest nieubłagana, rodzi się coraz mniej dzieci - ocenił w Polskim Radiu 24 Rafał Kasprzyk, poseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA szpital służba zdrowia Izabela Leszczyna

Będzie likwidacja porodówek? Resort uspokaja

Czy projekt Ministerstwa Zdrowia oznacza likwidacje oddziałów położniczych w konkretnych regionach Polski? Wiceszef resortu uspokaja, że "jest to tylko propozycja". Dodaje, że chodzi raczej o usprawnienie organizacji pracy porodówek w konkretnych regionach. Wskazuje też, że w przypadku utrudnionego dojazdu do konkretnych miejscowości "nikt nie myśli o tym", by zamknąć bliższe oddziały położnicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża szpital Ministerstwo Zdrowia