Polskie Radio
Section05

poród

Wcześniak - jak wygląda poród i opieka w szpitalu? Kiedy dziecko można zabrać do domu?

O wcześniactwie mówimy wtedy, gdy dziecko rodzi się przed upływem 37. tygodnia ciąży. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2023 roku urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego blisko 20 tys. właśnie przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Liczba wcześniaków rośnie. To trend ogólnoświatowy, zauważalny również w naszym kraju - kilka lat temu odsetek wcześniaków wynosił 6 proc., teraz dochodzi do 8 proc.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski ciąża medycyna noworodek dziecko

Poród na przystanku w Warszawie. "Tata owinął ją kurtką"

Do niebezpiecznej akcji porodowej doszło we wtorek rano na warszawskiej Ochocie. Na przystanku autobusowym Leżajska 02 przy ulicy Żwirki i Wigury zatrzymała się taksówka, którą wraz z mężem jechała ciężarna obywatelka Wietnamu. Małżeństwo zmierzało na wizytę kontrolną, jednak kobieta zaczęła rodzić już w samochodzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża dzieci dziecko macierzyństwo Kobiety noworodek niemowlę Warszawa taksówka taksówki pogotowie ratunkowe szpital ratownik medyczny ratownictwo medyczne Wietnam

Aborcja, ale nie w Polsce. To słyszą kobiety w szpitalach

Zmieniła się władza, ale nie dostępność do legalnej aborcji w polskich szpitalach - uważają działaczki FEDERY i wyciągają na światło dzienne historie kobiet, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy przeżyły prawdziwe piekło. A wytyczne towarzystw medycznych, które miały uleczyć obecną sytuację, wydają się jeszcze większą przeszkodą dla obywatelek naszego kraju. - Kobiety są odsyłane od lekarza do lekarza. Czasami słyszą bezpośrednie odmowy, a czasami słyszą: "Nie jesteśmy mordercami" albo: "Proszę urodzić i oddać do adopcji" - alarmują działaczki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja ciąża Kobiety prawo prawa człowieka dyskryminacja kobiet dyskryminacja Trybunał Konstytucyjny zdrowie medycyna społeczeństwo

Aktywność fizyczna w ciąży. Fizjoterapeutka: żaden lek nigdy nie zastąpi ruchu

- Zalecenia WHO są takie, że kobiety w ciąży, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, czyli ciąża jest fizjologiczna, niepowikłana, powinny wykazywać aktywność fizyczną co najmniej 150 minut w tygodniu - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, wykładowczyni Szkoły Rodzenia, ratowniczka medyczna oraz doula Joanna Mróz. 
Zobacz więcej na temat:  ciąża ćwiczenia ruch aktywność fizyczna w ciąży aktywność fizyczna Agnieszka Kunikowska zdrowie

Polskie Radio 24 Mniej porodówek w Polsce? "30 km można dojechać karetką"

Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna w Polsat News stwierdziła, że kobiety mogłyby być wożone na poród karetką do szpitala oddalonego o około 30 km od ich miejsca zamieszkania. - Myślę, że to wystarczająco nieduża odległość, by sprawnie dojechać na porodówkę. Niestety demografia jest nieubłagana, rodzi się coraz mniej dzieci - ocenił w Polskim Radiu 24 Rafał Kasprzyk, poseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA szpital służba zdrowia Izabela Leszczyna

Będzie likwidacja porodówek? Resort uspokaja

Czy projekt Ministerstwa Zdrowia oznacza likwidacje oddziałów położniczych w konkretnych regionach Polski? Wiceszef resortu uspokaja, że "jest to tylko propozycja". Dodaje, że chodzi raczej o usprawnienie organizacji pracy porodówek w konkretnych regionach. Wskazuje też, że w przypadku utrudnionego dojazdu do konkretnych miejscowości "nikt nie myśli o tym", by zamknąć bliższe oddziały położnicze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża szpital Ministerstwo Zdrowia

Fotografia porodowa, czyli czy warto uwieczniać intymne chwile?

- W naszych głowach wryte jest, że poród to nie jest piękne wydarzenie, że kobieta nie będzie tam wyglądała ładnie więc po co zdjęcia? - powiedziała Ania Wibig, fotografka porodów. - Tylko później po porodzie większość kobiet mówi, że moment kiedy przytuliła dziecko po raz pierwszy to najpiękniejszy moment w jej życiu. W zdjęciach z porodu chodzi o te wyjątkowe emocje, które nigdy się już nie powtórzą. - dodała gość Marty Kawalec w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice fotografia intymność noworodek

Czym jest "przemoc położnicza" i jak się przed nią bronić?

Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy ze strony personelu medycznego. Podobne badania w Hiszpanii ujawniają, że 38,3% kobiet doświadczyło przemocy położniczej. Jak twierdzą eksperci problem jest globalny i wymaga systemowych rozwiązań. Po czym poznać przemoc położniczą i jak się przed nią bronić? o tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie noworodek położna przemoc

Polskie Radio 24 Przemoc położnicza wciąż istnieje. "Zjawisko ma się dobrze"

Fundacja Rodzić po Ludzku sprzeciwia się stanowisku opublikowanemu przez trzy europejskie organizacje, które apelują, aby wyeliminować termin "przemoc położnicza" jako opis zjawiska przemocy wobec kobiet podczas porodu. - To my - kobiety, które doświadczamy bardzo trudnych sytuacji na sali porodowej, mamy prawo określać te doświadczenia i to, czym one dla nas są. A one są dla nas przemocą - także ze względu na płeć - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Pietrusiewicz, prezeska fundacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA położna ginekolog ciąża przemoc