Polskie Radio
Section05

powstanie w getcie

Akcja #bezprzedawNIEnia. Straty w infrastrukturze podczas II wojny światowej

W wyniku II wojny światowej miliony mieszkańców Polski straciło dach nad głową. Oblicza się, że zniszczonych zostało około 160 tysięcy budynków. Z miast najbardziej ucierpiała Warszawa - ponad 80 procent unicestwionej tkanki miejskiej, Poznań - 45 procent oraz Białystok - 45 procent. Szczególnie drastycznym przykładem jest niewielkie Jasło, które niemal w całości legło w gruzach.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Katarzyna Kobylecka historia Polski Powstanie Warszawskie 1939 Wieluń

Badania bunkra Anielewicza. Warszawa to było wielokulturowe miasto

Bunkier Anielewicza to nieistniejący już schron, który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois na warszawskim Muranowie. Pod koniec powstania w getcie warszawskim ukrywali się w nim, a 8 maja 1943 roku ponieśli śmierć, bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak II wojna światowa Żydzi biblioteka Warszawa badania getto warszawskie Michał Montowski historia Polski

Emanuel Ringelblum. Reportaż o archiwum warszawskiego getta [POSŁUCHAJ]

Zamknięta w getcie warszawskim w czasie drugiej wojny światowej inteligencja żydowska zajęła się i dokumentowaniem życia odciętego od świata miejsca. Inicjatorem tych działań był m.in. Emanuel Ringelblum, historyk, działacz społeczny i publicysta, twórca tzw. Archiwum Getta Warszawskiego. Nazywane też "Archiwum Ringelbluma" stanowi dzisiaj ono jedno z najważniejszych świadectw o życiu i zagładzie Żydów polskich w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Tomaszewska-Żółtowska getto warszawskie II wojna światowa

Rocznica powstania w warszawskim getcie. Hołd i pamięć

– Nasza obecność dziś jest wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy chwycili za broń, którzy pod flagą biało-czerwoną i niebiesko-białą walczyli o wolność własną, ale i wolność Rzeczpospolitej, która była ojczyzną wielu narodów i wielu kultur – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Warszawa Żydzi Trójka Piotr Łodej

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz Antoni Opaliński Żydzi Holokaust getto warszawskie nazizm Niemcy okupacja niemiecka II wojna światowa HISTORIA