Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Nie żyje Jerzy Mindziukiewicz "Jur"

Nie żyje Jerzy Mindziukiewicz "Jur", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. W czasie Powstania Warszawskiego służył w Zgrupowaniu "Chrobry II". Miał 96 lat.  - Byłem w batalionie "Miotła" w plutonie "Niedźwiedzi". Miałem mnóstwo kolegów, którzy ze mną byli i niestety bardzo dużo ich zginęło w Powstaniu Warszawskim – mówił Jerzy Mindziukiewicz na antenie Polskiego Radia w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Armia Krajowa wspomnienie

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 41. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo literatura książki Warszawa Kraków Kościół katolicki

Jerzy Krzysztoń. Od "Wspomnień indyjskich" po "Obłęd"

‒ Nie wiem, czy zostałbym pisarzem, gdyby nie moja biografia, gdyby nie to wszystko, co przeżyłem, co musiałem przeżyć ‒ mówił w archiwalnej radiowej audycji Jerzy Krzysztoń. 93 lata temu, 23 marca 1931 roku, urodził się ten ceniony prozaik, dramatopisarz, autor licznych słuchowisk i wieloletni współpracownik Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Krzysztoń II wojna światowa proza historia Polski HISTORIA KULTURA KSIĄŻKA literatura

Dwa lata temu zmarł Aleksander Tarnawski, ostatni cichociemny

W wieku 101 lat, 4 marca 2022 roku, zmarł mjr Aleksander Tarnawski ps. Upłaz. - Moim zdaniem najważniejszą rolą cichociemnych było pokazanie ludziom w okupowanym kraju, że na Zachodzie o nich nie zapomniano - mówił mjr Aleksander Tarnawski. Zobacz i posłuchaj, co powiedział portalowi PolskieRadio.pl w wywiadzie w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Armia Krajowa Cichociemni Aleksander Tarnawski

"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały. Opowieści o rodzącej się miłości w trudnym czasie wojny

Agnieszka Cubała, pisarka i popularyzatorka Powstania Warszawskiego, w swoich książkach opisuje temat powstania z różnych perspektyw. W najnowszej publikacji "Miłość bez jutra" opowiada o unikatowej miłości, budzącej się w trudnych czasach - w obozach, łagrach, gettach i więzieniach.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski literatura miłość historia Polski Roman Polański

Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił o niej reżyser Maciej Englert. Siedem lat temu zmarła Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska aktorzy aktorstwo FILM film polski Armia Krajowa II wojna światowa rocznica historia Polski historia teatru gwiazdy

Cichociemni. Pierwszy przerzut do okupowanej Polski

Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa Cichociemni Elżbieta Zawacka II wojna światowa Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Stanisław Sosabowski Wielka Brytania HISTORIA historia Polski