Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Więzienie przy Rakowieckiej. Trwa trzeci etap poszukiwań ofiar reżimów

Na terenie byłego więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie ruszył kolejny etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów. Zespół pod kierownictwem dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka będzie prowadził te prace już po raz ósmy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Klub Trójki areszt Mokotów Warszawa Muzeum Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci badania Instytut Pamięci Narodowej historia Polski II wojna światowa

Maria Mirecka-Loryś. "Komunistów traktowano w ten sposób, co Niemców"

Swój przydomek, "Boża przemytniczka", Maria Mireckiej-Loryś otrzymała za sprawą wyjazdów do Związku Radzieckiego w latach 70. ubiegłego wieku z wizytami do brata. Jechała tam z pomocą dla Polaków. Najpierw walczyła w podziemiu przeciwko Niemcom, a później przeciw sowieckiemu okupantowi. - Działacze obozu narodowego już w czasie wojny uważali, że wrogów jest dwóch. Komunistów traktowano w ten sam sposób, co Niemców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Stany Zjednoczone Nowy Jork II Rzeczpospolita Jan Żaryn II wojna światowa

230. rocznica bitwy pod Zieleńcami i ustanowienia Virtuti Militari. Przyznano pośmiertne odznaczenia

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 230. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Zieleńcami, stoczonej z wojskami rosyjskimi w obronie Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia przypada także rocznica ustanowienia najwyższego w Polsce, a zarazem najstarszego na świecie odznaczenia wojskowego - Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski regiony mazowieckie Warszawa konstytucja 3 maja

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Prof. Żaryn: siła jego autorytetu była szybko zauważana

25 maja 1948 roku w komunistycznym więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie Witold Pilecki, po skazaniu przez komunistyczny sąd, został zamordowany strzałem w tył głowy. To jeden z najwybitniejszych bohaterów w historii Polski. Między innymi o postaci rotmistrza Pileckiego na antenie Polskiego Radia 24 mówił prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski II wojna światowa Wojsko Polskie HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

"Wyklęty" Witold Pilecki. Proces przywracania rotmistrza pamięci

25 maja 1948 roku, czyli prawie 84 lata temu strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. To punkt wyjścia do rozmowy o sylwetce rotmistrza i powolnym, żmudnym procesie przywracania Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych do polskiej świadomości historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Magdalena Drohomirecka Klub Trójki historia Polski Witold Pilecki komunizm Auschwitz PRL Żołnierze Wyklęci

"Czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań". Dr Łabuszewski o Halinie Sosnowskiej

- Podkreślała wartość, jaką jest państwo polskie, to była jej misja edukacyjna. Ponadto była zaangażowana w tworzenie od podstaw Polskiego Radia. Halina Sosnowska czuła ciągłą potrzebę nowych wyzwań na gruncie uświadamiania obywatelskiego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej dr Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta POLSKA HISTORIA historia Polski Armia Krajowa Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa społeczeństwo Polski Czerwony Krzyż Polskie Państwo Podziemne

wywiad Dyr. Archiwum PR o "Kolekcji płyt gramofonowych z 39 r."

W ostatnich dniach września, tuż przed kapitulacją Warszawy - kiedy było już wiadomo, że Rozgłośnia zostanie przekazana w ręce niemieckie - dyrektor Polskiego Radia wydał polecenie wyniesienia i ukrycia płyt z nagranymi wystąpieniami m.in. Józefa Becka i Stefana Starzyńskiego; w sumie udało nam się odzyskać 93 płyty z września 1939 roku - powiedziała dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska. Jak dodała, "Kolekcja płyt gramofonowych z 1939 r." ukazuje, z jakimi problemami mierzyło się w owym czasie społeczeństwo i zarząd Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA KULTURA 1939 społeczeństwo

77. rocznica wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen. "Zadbać o pamięć dla przyszłych pokoleń"

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin w liście z okazji przypadającej dziś 77. rocznicy wyzwolenia zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen podkreśla, że dla Polski pamięć o Gusen, ma szczególne znaczenie, gdyż większość jego więźniów i ofiar stanowili Polacy. Wskazuje obowiązek pamiętania ich historii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego HISTORIA nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Aurelia Wyleżyńska była kobietą odważną i zdeterminowaną"

- Aurelia Wyleżyńska napisała setki artykułów prasowych na bardzo ważne tematy kultury i edukacji. Przez całe życie docierała do swych odbiorców, we Lwowie, w rosyjskim Saratowie, w Paryżu, wszędzie gdzie się znalazła. Była nosicielką wiedzy o polskiej kulturze, pisała też powieści - mówił na antenie Dwójki dr Marcin Urynowicz z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek