Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

"Jak zdobyć PAST-ę. Panorama". Reportaż Janusza Deblessema w Jedynce

Gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y), drugi najwyższy budynek przedwojennej Warszawy był podczas powstania warszawskiego obiektem bardzo ważnym z dwóch powodów: zapewniał łączność telefoniczną, a ze względu na wysokość zapewniał obserwację i ostrzał okolicznych terenów. Ponieważ był w rękach niemieckich od pierwszych dni powstania, podejmowane były próby jego zdobycia.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Deblessem reportaż pr poleca

Rocznicę Powstania Warszawskiego wykorzystywano do antysemickiej nagonki [PODCAST]

Powstanie Warszawskie często wykorzystywane było w PRL jako figura do mówienia o ówczesnej sytuacji w kraju. Czasami uroczystości związane z rocznicą wybuchu zrywu stawały się okazją do ataku na wrogów zewnętrznych i wewnętrznych reżimu. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów były oficjalne obchody w 1967 roku, podczas których padły słowa uderzające nie tylko w Stany Zjednoczone, Republikę Federalną Niemiec i Izrael, ale też w polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Kontekst tych wypowiedzi wyjaśnił prof. Andrzej Zawistowski w nowym odcinku podcastu "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze".
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968

Wyjątkowa wystawa poświęcona powstańcom warszawskim. Fotografka: zależało mi na ich emocjach

- Chciałam skupić się na wybraniu tych powstańców, którzy po wojnie postanowili wrócić do Warszawy i związać swoje losy z tym miejscem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Eriksson, fotografka odpowiedzialna za projekt "Świadkowie_44". W Forcie Sokolnickiego można obejrzeć wystawę poświęconą mieszkańcom Warszawy, którzy walczyli o swój dom.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Rafał Sławoń Maria Eriksson Julia Klewaniec Warszawa

"On wiedział, że zginie". Tadeusz Gajcy i głos zza granicy śmierci

Miał zaledwie 22 lata, kiedy – dokładnie 80 lat temu, 16 sierpnia 1944 – zginął w powstaniu warszawskim. Na kilka miesięcy przed śmiercią napisał niezwykły wiersz, w którym zwracał się do "do potomnego". – Wiedział, że jego życie jest skończone – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca Bronisław Maj o tym nieco zapominanym wielkim poecie.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy II wojna światowa literatura poezja Warszawa wspomnienie

Powstanie Warszawskie. 16 sierpnia 1944. "Był to dzień, w którym zginęło dwóch poetów"

Tego dnia niemieckie wojsko po raz pierwszy ostrzeliwuje Stare Miasto pociskami największego kalibru o średnicy 60 cm. Pod gruzami Warszawy giną dwaj wybitni poeci wojennej generacji, żołnierze AK – Zdzisław Leon Stroiński ps. Chmura i Tadeusz Gajcy ps. Topór.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa zbrodnie wojenne nazizm Niemcy III Rzesza Antoni Chruściel Warszawa Tadeusz Bór-Komorowski

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
Zobacz więcej na temat:  Biblia starożytna Grecja Uniwersytet Warszawski II wojna światowa literatura msn21-historia