Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Audycja z cyklu "Co jest na tej taśmie?” i reportaż Urszuli Żółtowskiej "Ruda”

Poprzez reportaż można pokazać człowieka i rzeczywistość nas otaczającą. Audycja „Co jest na tej taśmie?” prezentuje wybitne archiwalne reportaże i dokumenty uzupełnione o rozmowę z autorami, specjalistami, czy bliskimi bohaterów reportaży. Tym razem reportaż Urszuli Żółtowskiej "Ruda”.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż Dorota Boniecka-Górny Urszula Żółtowska Agnieszka Cubała

Powstanie warszawskie w PRL-owskich archiwach. "Wykorzystywano ten temat jako amunicję polityczną"

Cyklu podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" to okazja do poznania narracji na temat powstania warszawskiego, która prowadzona była w czasach PRL. Autorzy cyklu - Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski - zdradzili m.in. to, że temat ten był traktowany inaczej przez z każdą z ekip, które rządziły Polską w czasach komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Makowski Przemysław Lis Katarzyna Hagmajer-Kwiatek podcast Dwójka

Powstanie Warszawskie. Wybuch pojazdu pułapki na Podwalu. "Jak opadł kurz, zobaczyłem jatkę z ludzkich ciał"

13 sierpnia 1944 roku wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach pl. Zamkowego opancerzony pojazd transportowy wypełniony ładunkami wybuchowymi. Kiedy żołnierze Batalionu "Gustaw" zdobytym pojazdem wjechali w ul. Kilińskiego przy Podwalu, nastąpiła ogromna eksplozja. Śmierć poniosło co najmniej 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa Tadeusz Bór-Komorowski Niemcy III Rzesza nazizm zbrodnie wojenne HISTORIA

63 dni walki głosami powstańców [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Od Rzezi Woli, przez gehennę Starego Miasta, po upadek powstania - drugi odcinek podcastu "Powstanie Warszawskie. Pamięć w eterze" to podróż przez 63 dni walczącej Warszawy. Przewodnikami po niej są powstańcy, którzy przez ponad 40 lat trwania PRL opowiadali na antenie Polskiego Radia o swoich przeżyciach z czasów zrywu: o okrucieństwie niemieckich żołdaków dokonujących rzezi mieszkańców Woli, o walkach o każdy budynek, a nawet każde piętro, o wstrząsającym przeżyciu, jakim były ewakuacje kanałami. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA podcast

Futbol to stan maniakalny

80 lat temu walczył w Powstaniu Warszawskim, był obrońcą Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. I właśnie z tą częścią warszawskiego Śródmieścia jest związany jeszcze od czasów przedwojennych. Mowa o kapitanie Juliuszu Kuleszy, grafiku i pisarzu, ale też - jak sam o sobie mówi - futbolowym maniaku.  Swojej ukochanej Polonii Warszawa Juliusz Kulesza kibicuje od 86 lat. W maju tego roku na stadionie przy ulicy Konwiktorskiej obejrzał pierwszoligowy mecz Polonii z Górnikiem Łęczna. Podzielił się przy tym barwną opowieścią o swej piłkarskiej pasji - kibicowskiej, ale też zawodniczej.
Zobacz więcej na temat:  podcast

Berta Weissberger/Betty Lauer - asystentka "fotografa od powstania" Sylwestra "Krisa" Brauna

- Przeglądając zbiór zdjęć, zauważyliśmy, że na kilku pojawia się kobieta. Próbowaliśmy rozwiązać tę zagadkę. Nie było nic na jej temat wiadomo, bo sam Sylwester "Kris" Braun o niej nie wspomina - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" kurator wystawy "Sylwester »Kris« Braun. Fotograf od powstania" - Piotr Głogowski.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak fotografia zdjęcia Muzeum Warszawy Berta Weissberg Betty Lauer