Polskie Radio
Section05
Powstanie Warszawskie

Cmentarz Powstańców Warszawy. Sto tysięcy nieznanych imion

29 listopada 1945 roku otwarto na warszawskiej Woli cmentarz, który stał się przede wszystkim miejscem pochówku cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, a także żołnierzy Armii Krajowej. To szczególne miejsce - największa nekropolia Powstania Warszawskiego - skrywa prochy ponad stu czterech tysięcy ludzi. Większość z nich pozostaje bezimienna.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa komunizm Armia Krajowa HISTORIA

Cenny artefakt z czasów Powstania Warszawskiego leżał na śmietniku. Na szczęście trafił do Muzeum Powstania

Walizka zawierająca w środku listy z lat 1943 i 1944, pamiątka z okresu powstania, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. - Wiąże się z nią niezwykła historia, która świadczy o wrażliwości i uważności na pamiątki związane z powstaniem – powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Muzeum Powstania Warszawskiego odkrycia i ciekawostki

Powstanie Warszawskie 1944. Jak Polacy pamiętają powstańców i ich zryw?

Powstanie Warszawskie to największa bitwa Armii Krajowej z Niemcami. Jednocześnie to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Europie podczas II wojny światowej. - W ostatnich kilkunastu latach przeżywamy coś, co można byłoby nazwać bezprzykładnym triumfem pamięci o Powstaniu Warszawskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski prof. Andrzej Nowak II wojna światowa

Zachodniopomorskie: szczątki ok. stu osób w zbiorowych grobach. Odkrycie naukowców w rejonie byłego obozu jenieckiego

Szczątki około stu osób - jeńców wojennych, a także cywilów z Powstania Warszawskiego - odnaleźli naukowcy w pobliżu byłego obozu jenieckiego Stalag II D w Stargardzie (Zachodniopomorskie) w trzecim sezonie badań. Od początku projektu odnaleziono szczątki około 300 osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa genetyka Pomorze Zachodnie społeczeństwo

"Pamięć »W« kadrze" - wręczono nagrody w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego

Po raz piąty Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało konkurs fotograficzny "Pamięć »W« kadrze". Zadanie polegało na uchwyceniu aparatem lub smartfonem obchodów organizowanych w dowolnym miejscu na świecie. W tym roku na konkurs zgłoszono 2200 zdjęć, czyli o pół tysiąca więcej niż w ubiegłym. O inicjatywie, nadesłanych pracach oraz wynikach opowiedział w Trójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego fotografia Trójka

Kobiety w Powstaniu Warszawskim. Rozmowa z Katarzyną Utracką

W powstaniu uczestniczyło blisko 12 tysięcy kobiet, co stanowi około 20 proc. wszystkich powstańców. Po zakończeniu walk około 2,5 tysiąca z nich trafiło do niewoli na równych prawach z mężczyznami. W starciach powstańczych zginęło około 1,2 tys. kobiet. Za swoje poświęcenie i dzielność niektóre zostały uhonorowane najwyższym polskim odznaczeniem wojennym - Orderem Virtuti Militari.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Powstania Warszawskiego historia Polski