Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Archiwum Akt Nowych udostępniło 10 tys. dokumentów Armii Krajowej

Wśród dokumentów są m.in. meldunki, rozkazy, raporty sytuacyjne wykonywane w czasie Powstania Warszawskiego. - Szczególnie interesujące są odezwy komendanta Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela ps. Monter, skierowane zarówno do cywilnych mieszkańców stolicy, jak i do oddziałów bojowych AK - mówił Rafał Kierzkowski, historyk i archiwista.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa AK II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy PZPR PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki

"Odnalezione wspomnienia" - reportaż Jakuba Tarki o powstańczym pamiętniku Aliny Janowskiej

Michał Zabłocki, poeta, reżyser, autor tekstów piosenek i scenariuszy teatralnych znalazł podczas porządkowania materiałów po mamie, aktorce Alinie Janowskiej, jej pamiętnik z czasów powstania warszawskiego. Było to zaskoczeniem dla całej rodziny, ponieważ Janowska nigdy o nim nie wspominała.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Michał Zabłocki Muzeum Powstania Warszawskiego Alina Janowska reportaż reportaż w Jedynce pr poleca

80 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów

Krzysztof Kamil Baczyński był autorem zaledwie pięciu tomików wierszy, a jednak uważa się go za najwybitniejszego poetę pokolenia Kolumbów. Stanisław Pigoń, literaturoznawca, na wieść o tym, że Baczyński poszedł do Powstania, miał powiedzieć: "Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantami". Przyjaciele Baczyńskiego już po wojnie twierdzili, że przeczuwał on własną śmierć. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński literatura historia Polski

Jakie były rzeczywiste losy bohaterów powieści "Kolumbowie. Rocznik 20"?

"Pisałem tę książkę, gnany jakimś pośpiechem, poczuciem niespełnienia, szoku. Wydawało mi się, że nie zdążę, że ktoś czeka. Oni? A może żywi? Byli dla mnie tym samym. Tak samo jak rzeczywiście przeżyte i opisane zaczęło mi się zlewać w jedną rzeczywistość" - tak Roman Bratny opowiadał o powstaniu swojej najsłynniejszej powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". Kim jednak były pierwowzory bohaterów książki? Opowiedział nam o nich Emil Marat - autor biografii Krzysztofa Sobieszczańskiego pt. "Sen Kolumba", biografii Romana Bratnego pt. "Rozstrzelany Hamlet", a także współautor razem z Michałem Wójcikiem tomu rozmów ze Stanisławem Likiernikiem pt. "Made in Poland".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Dorota Gacek żołnierze II wojna światowa