Polskie Radio
Section05
PRL

Prof. Jan Żaryn: współcześni patroni stolicy identyfikują się z komunistami

- Mam wrażenie, że wydobywanie się z PRL-owskich nawyków myślowych jest procesem, który zajął już całe pokolenie, niewątpliwie za sprawą tego, co stało się 4 czerwca 1989 i 1992 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PRL Jan Żaryn Antoni Trzmiel Jan Olszewski

Wojna o ziemniaki. Imperialistyczna stonka kontra Polska Ludowa

30 maja 1950 roku "Trybuna ludu" doniosła o nocnym desancie stonki ziemniaczanej z amerykańskich samolotów na pola NRD. Ale to widocznie było za mało dla demonicznych imperialistów. Już 1 czerwca w tej samej gazecie Ministerstwo Rolnictwa alarmowało, że Amerykanie zrzucili tony żarłocznych owadów nad Polską. Był to wstęp do jednego z największych czynów społecznych PRL, a zarazem początek kampanii propagandowej do dziś będącej symbolem absurdów poprzedniej epoki.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Stany Zjednoczone owady PRL rolnictwo rolnicy propaganda komunizm ziemniaki rząd NRD samolot samoloty lotnictwo

39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: ciągle odkrywamy Prymasa Tysiąclecia

- Patrzymy na Prymasa Tysiąclecia jako na interrexa, który przeprowadził Polaków przez "czerwone morze". Dostrzegamy w nim polityka i męża stanu. Natomiast za prymasem Wyszyńskim stała ogromna głębia intelektualna - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Stefan Wyszyński PRL Kościół katolicki

"Spontaniczny protest". Rocznica wydarzeń zielonogórskich z 1960 r.

- W Domu Katolickim w Zielonej Górze uczyło się ok. 2 tys. dzieci. W pewnym momencie władza postanowiła to zlikwidować, by przywłaszczyć sobie salę. Milicjanci próbowali interweniować, by doszło do eksmisji, ale matki tych dzieci stanęły w obronie sali katechetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Dzwonkowski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL protest komunizm Zielona Góra lubuskie Tadeusz Płużański

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm PRL IPN

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm PRL IPN