Polskie Radio
Section05
PRL

"Lem to nie jest jeden człowiek". Jak Philip K. Dick doniósł na Lema do FBI

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

ROPCiO – laboratorium doświadczalne opozycji lat 80.

25 marca 1977 roku utworzono Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO). Jego głównymi celami było poszanowanie, obrona i respektowanie praw człowieka oraz stworzenie szerokiego ruchu obywatelskiego. Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela był drugą - obok KOR - jawnie działającą organizacją opozycyjną.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Hall HISTORIA historia Polski opozycja demokratyczna PRL Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela historia PRL

Jak zmieniała się Warszawa? Od "ogórka" do metra, z przystankiem na Centralnym

Warszawa zawsze przyciągała. Niektórzy szukali tu lepszej pracy, inni - większych możliwości. Każdy z przyjezdnych miał własną historię. A każda z tych historii miała wpływ na życie miasta. - Warszawa ciągle się zmieniała i to dużo szybciej od innych miast. Teraz wypiękniała. Odzyskała blask - mówi Ryszard Kluge z Muzeum życia w PRL.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA historia Polski PRL Warszawa Weronika Puszkar hobby

Śmieszne lata przełomu, czyli wystawa "Wolne żarty. Humor lat 90." w Muzeum Karykatury

"Wolne żarty. Humor lat 90." – tak nazywa się wystawa, którą już od piątku, 22 marca, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. To pokazana z, a jakże, humorem historia czasów przemiany, kiedy Polska z przytupem wkraczała w nową rzeczywistość. To także na poły sentymentalna wycieczka w przeszłość, ale także prezentacja "artefaktów" kompletnie nieznanych dzisiejszym nastolatkom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa humor satyra Muzeum Karykatury w Warszawie PRL Tomasz Miara Olga Drenda Trójka

Antoni Pajdak - konspirator z urodzenia

20 marca 1988 roku zmarł Antoni Pajdak, legionista Piłsudskiego, w II RP samorządowiec i obrońca działaczy PPS-u. W czasie II wojny światowej drugi zastępca delegata Rządu RP na Kraj. Jeden ze skazanych w procesie szesnastu w Moskwie. W PRL-u jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Polskie Państwo Podziemne PRL Komitet Obrony Robotników Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela