Polskie Radio
Section05
przyroda

"Mali strażnicy dzikiego królestwa". Wyprawa 227. Historia słonia leśnego i pradawnych lasów

Stolica naszego kraju jest wyjątkowa. Jako jedna z trzech stolic wszystkich państw na naszej planecie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z parkiem narodowym. To oznacza, że Warszawa znajduje się tuż przy Szlaku Dzikiej Odysei wiodącym przez wszystkie dwadzieścia trzy polskie parki narodowe.
Zobacz więcej na temat:  Krystian Tyrański Strażnicy dzikiego królestwa radio dla dzieci parki narodowe przyroda

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Fascynujące życie pod wodą

Życie zwierząt obserwujemy przede wszystkim na lądzie, gdyż jest to nasze naturalne środowisko. I jest to także z oczywistych powodów łatwiejsze. Jednak życie pod wodą jest równie fascynujące. I aby je obserwować, nie trzeba nurkować w ciepłych morzach południowych: nasze rzeki i jeziora także są ciekawe, choć woda może mniej przejrzysta i chłodniejsza.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Katarzyna Stoparczyk pająki przyroda woda Trójka Wojciech Mikołuszko

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ekologia przyroda woda susza IMGW rolnictwo rolnicy Wisła Niemcy powódź

Reportaż o wikliniarzach z Akademii Łucznica [POSŁUCHAJ]

W Łucznicy położonej wśród pofalowanych pól i lasów, stoi biały dwór. Do "pałacu" prowadzi piękna aleja. Na trawnikach widać piękne instalacje z wikliny. Po lewej stoi 500-letni dąb, ogromne drzewo, które od niedawna nosi imię Zosia. Jedyny w Polsce dąb, który nosi żeńskie imię. Imię twórczyni tego niezwykłego miejsca, tzw. Akademii Łucznica.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce przyroda

Puszczańskie opowieści Tomasza Samojlika. "Lato z Radiem" w Białowieży

Nietoperze, krety, kuny, gronostaje, borsuki i król żubr. To tylko część gatunków zwierząt, które spotkać możemy w Puszczy Białowieskiej. W poniedziałkowe przedpołudnie wybrała się tam Małgorzata Raducha i jej gość Tomasz Samojlik - doktor nauk przyrodniczych, pracownik Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, ale także autor licznych komiksów i książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Puszcza Białowieska przyroda Małgorzata Raducha

Miasto nie za duże i nie za małe. Zwiedzamy Olsztyn!

Trójkowy Rajd Rowerowy przyjechał do stolicy Warmii i Mazur, czyli Olsztyna. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką tych terenów, znajdziemy mu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, lekcję historii, a przede wszystkim ciszę i spokój. – Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją – mówił w audycji "Zapraszamy na weekend" Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower jezioro miasto przyroda koncert

"Szukamy morszczynu". Apel Instytutu Oceanologii PAN

"Pomóż naukowcom w poszukiwaniu morszczynu" - z tym apelem zwrócili się do Polaków naukowcy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ostatni rosnący okaz morszczynu udokumentowano w 1976 roku. Było to w okolicy Gdyni przy Starej Torpedowni. Czy morszczyn powrócił do polskiego morza? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia środowisko środowisko naturalne przyroda Polska Akademia Nauk NAUKA

Doskonały łowca z wyostrzonymi zmysłami. W pogoni za rysiem

Ryś euroazjatycki, Lynx lynx, to największy przedstawiciel rodziny kotowatych w Polsce. Zanim stał się w naszym kraju gatunkiem ściśle chronionym, został niemal wytępiony. - Rysi w Polsce jest bardzo mało, to gatunek zagrożony, ginący, o bardzo specyficznych wymogach - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Przemysław Stachyra - szef działu monitoringu Roztoczańskiego Parku Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  ryś Krzysztof Michalski parki narodowe przyroda natura zwierzęta leśne