Polskie Radio
Section05

religia

Prezydent Andrzej Duda w Rzymie: Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej wiary i inteligencji

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas koncertu dziękczynnego za pontyfikat Jana Pawła II w Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie, że papież Polak był człowiekiem wielkiej inteligencji. Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach w Watykanie związanych z 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  Europa Watykan Rzym Jan Paweł II papież Andrzej Duda prezydent wiara

Prezydent Duda w Rzymie: Jan Paweł II był człowiekiem niezwykłej wiary i inteligencji

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas koncertu dziękczynnego za pontyfikat Jana Pawła II w Bazylice Matki Boskiej Większej w Rzymie, że papież Polak był człowiekiem wielkiej inteligencji. Andrzej Duda bierze udział w uroczystościach w Watykanie związanych z 45. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  Europa Watykan Rzym Jan Paweł II papież Andrzej Duda prezydent Kościół wiara ŚWIAT aktualności katolickie

23. Dzień Papieski. Prof. Kowalczyk: Jan Paweł II umacniał nas w wymiarze społecznym, rodzinnym i osobistym

15 października, już po raz 23., w wigilię 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, polski Kościół obchodzi Dzień Papieski. W tym roku odbywa się pod hasłem "Cywilizacja życia". O walce św. Jana Pawła II o wartości, nienaruszalność życia ludzkiego i jego nauczaniu z profesorem teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie Dariuszem Kowalczykiem rozmawiał rzymski korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Watykan Jan Paweł II Kościół wiara

70. rocznica internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Historyk: po powrocie stał się legendą

Służba Bezpieczeństwa aresztowała kard. Stefana Wyszyńskiego w nocy z 25 na 26 września 1953 roku. - Komuniści liczyli, że będzie im prościej zwalczać instytucję Kościoła, gdy odetną jej głowę. Nie przemyśleli tej koncepcji zbyt dobrze - powiedział w radiowej Jedynce historyk dr hab. Rafał Łatka.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki IPN Stefan Wyszyński Kościół wiara PRL Józef Stalin

Mistrz Wincenty

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Nazywany Mistrzem Wincenty, autor Kroniki dziejów Polski, uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w dziejach literatury, historii Kościoła polskiego i historiografii polskiej. Krakowski biskup określany mianem „ojca kultury polskiej”, postac ponadczasowa w swoim myśleniu- dzięki 800leciu śmierci ma szansę o sobie przypomnieć. Kim byłby bł. mistrz Wincenty Kadłubek gdyby żył dziś?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość śmierć

Mezopotamskie eposy a Biblia. O tym, jak Izraelici czerpali z bliskowschodnich tradycji

Najbardziej znany opis potopu, który był karą za grzechy ludzkości, zawarto w Księdze Rodzaju. Ale nie jest to jedyna, a także nie najstarsza opowieść o tym wydarzeniu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku powstania świata - elementy, które mogły później zostać przeniesione do Biblii, znajdziemy w babilońskim eposie "Enuma elisz".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka starożytność

Rogier van der Weyden - "Zdjęcie z krzyża". Przejmujący obraz pasyjny

To było prestiżowe zamówienie - wielką tablicę z przedstawieniem zdjęcia z krzyża zamówiło u Rogiera van der Weydena bractwo cechu kuszników z Leuven (Lowanium), które obrało za swą patronkę Matkę Boską Bolesną. Malowane retabulum zastąpiło stary, konsekrowany w 1364 roku, posąg Marii Bolesnej w kaplicy kuszników Onze-Lieve-Vrouwe-van-Ginterbuiten.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka malarstwo średniowiecze dzieła sztuki