Polskie Radio
Section05

religia

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura opowiadanie pisarze i poeci filozofia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA KULTURA

PR24 Synod o synodalności. Ks. prof. Robert Skrzypczak: narasta tendencja, by Kościół mówił językiem tego świata

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, teolog i wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, mówił w Polskim Radiu 24 o swoim sceptycyzmie związanych z synodem o synodalności, z drogą synodalną i toczącymi się w Kościele katolickim dyskusjami o koniecznych zmianach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Robert Skrzypczak Filip Memches aktualności katolickie

Dzień Wszystkich Świętych na Litwie. Kwiaty i znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele Ambasady RP na Litwie i społeczności polskiej w środę po południu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Oddano też hołd powstańcom styczniowym, pochowanym w cmentarnej kaplicy oraz polskim żołnierzom na Nowej Rossie, którzy zginęli w 1920 r., walcząc o Wilno.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno dyplomacja Wszystkich Świętych cmentarz tradycja społeczeństwo Kościół

Na cmentarzach Wileńszczyzny trwa kwesta na rzecz Rossy. "To część naszego dziedzictwa kulturowego"

Na cmentarzach Wileńszczyzny w środę rozpoczęło się dwudniowe kwestowanie na rzecz Rossy, najstarszej wileńskiej nekropolii, jednej z czterech polskich nekropolii narodowych. Tegoroczna akcja jest już 10. edycją, uczestniczy w niej około 20 podwileńskich miejscowości. Kwestowanie odbywa się też przy głównej bramie cmentarza.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Wilno cmentarz Wszystkich Świętych tradycja społeczeństwo

Duszpolonia. Emigracyjny wymiar duchowości

Na pomysł zbudowania portalu, gdzie można znaleźć mszę czy nabożeństwo w języku polskim, wpadliśmy podczas żeglowania z kolegami poza granicami kraju. Chcieliśmy wybrać się w niedzielę na mszę ale mimo szczegółowych poszukiwań okazało się to wręcz niewykonalne. Musieliśmy przejrzeć wiele stron internetowych, a i tak większość informacji o nabożeństwach okazywała się nieaktualna – mówi Mirosław Dynia, twórca portalu Duszpolonia.org.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Kresy Kościół wiara duchowieństwo Msza święta nabożeństwo Małgorzata Frydrych

Nie żyje Wanda Półtawska. "Dla niej życie i godność miały wartość nadrzędną"

Ludzka godność, prawo do życia i troska o rodzinę - to najważniejsze kierunki zaangażowania dr Wandy Półtawskiej. Więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarz psychiatra, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Łączyła ją osobista przyjaźń, ale także współpraca z Karolem Wojtyłą - Janem Pawłem II.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II teologia Małgorzata Bartas-Witan wiara Kościół

Msza w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki. "Jeśli wytrwam do końca, będę zbawiony"

W żoliborskim sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki sprawowano mszę św., której przewodniczył warszawski metropolita, kard. Kazimierz Nycz, w intencji kanonizacji kapłana - męczennika w 39. rocznicę jego śmierci. Kazanie wygłosił ordynariusz płocki, bp Szymon Stułkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Żoliborz Kazimierz Nycz Jerzy Popiełuszko Msza święta Kościół